| totElodia a întrebat:

Am facut ceva la chimie ce nu prea am inteles. De exemplu care este configuratia electronica (-3; -2; -1; 1; 2; 3 ) la grupa metalelor, nemetalelor, gazelor rare etc? Nu stiu daca am formulat bine intrebarea dar data trecuta m-a intrebat la chimie care este configuratia electronica a bromului si trebuia sa fie una dintre -3; -2; -1; 1; 2; 3. Deci este o anumita configuratie electronica pe fiecare grupa, sau cum? P. S: daca am gresit formularea, ce anume am gresit? Stiu insa, sigur ca alea cu -3; -2; -1; 1; 2; 3 sunt absolut corecte!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| MrAngelus a răspuns:

Hello, piruml strat are intotdeauna 2 electroni, iar urmatorul este 2*numarul stratului la a2-a. Numarul electronilor de pe ultimul strat este egal cu numarul grupei (doar pentru grupele principale este valabil)

Exemplu: am sa iau bromul (vezi http://2.bp.blogspot.com/......table.png) care se afla pe perioada a 4-a, grupa a7-a

perioada a 4-a--> are 4 straturi
grupa a7-a--> are 7 electroni pe ultimul strat

1. 2 electroni
2. 8 electroni (2*2 la a2-a)
3. 18 electroni (2*3 la a 2-a)
4. 7 electroni