| Andrush98 a întrebat:

La chimie am facut configuratia electronica(eu sunt la clasa de uman-stiinte sociale)si ne-a aratat cum sa aflam straturi,substraturi,grupa,perioada dar eu nu le-am inteles, ma puteti ajuta? dau funda celui care ma ajuta sa le inteleg!

Răspuns Câştigător
| Shi_Atat_Iliuta_1999 a răspuns:

Probabil ca ati facut cu numar de straturi acelea K L M N O P Q eh cand repartizezi un element pe straturi trebuie sa repartizezi asa de ex Sodiu=Na K=2 e- L=8 e- M=13 e- grupa este data de cate straturi sunt in cazul asta 3 K, L, M intelegi numarul grupei/perioadei este dat de straturile acelea sper ca te-am ajutat sa intelegi poti intreba profesorul daca e adevarat eu asa am invatat pentru a fi cat mai usor