| anonim_4396 a întrebat:

Am făcut sex neprotejat cu prietena mea și am luat candidoza (infecție cu o ciuperca) mi s-a umflat prepuțul penisului foarte rau, este ca o basica uriașa împrejurul penisului, am fost la dermatolog, mi-a spus sa iau pastile flamexim, omez și încă ceva…au trecut 5 zile și încă nu se vede nici o diferența, nu pot dormi foarte mult noaptea. A început sa usture, sa ma mănânce foarte mult, in cât timp trece? Dacă a avut cineva
https://www.google.com/......ps?/search
Arată asemanator, in afara de punctul roșu!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se vede nici o diferenta pentru ca nu-i candidoza, deoarece candidoza NU face basici.
Ti s-a mai explicat si in topicurile anterioare, ca-i indicat sa mergi la medic si sa iei pauza de la sex, ca nu trece altfel, se poate infecta si ajungi cu penisul in batista in urgenta.

| AlbertoMadalin17 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am fost la medic ginecolog și a zis ca am candidă albicans (infecție cu o ciuperca) mi-a dat rețeta și urmez acele medicamente…ce ai vrea sa fac sa iau medicamente și sa tratez altceva decât ce a zis doctorul?

| AlbertoMadalin17 a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

*Dermatolog*

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca ai ajuns tu la un ginecolog cand acolo merg numai femeile, barbatii mergand la dermato-venerice.
Evident ca nu ai fost deloc la nici un medic, odata ce acum 2 zile ai venit sa ne intrebi ce ti se intampla cu basicinile de pe penis.
Un consult la specialist nu se poate face peste noapte si nici
in weekend, iar analiza bacteriana de detectare a bolii, infectiei sau bacteriei dureaza minim 7 zile pentru a fii testata.

Ma rog, tu minte-te frumos mai departe si culca-te pe o ureche, fiindca oricum riscul unei boli netratate, sau tratate incorect dupa ureche, pot duce la complicatii si multa suferinta in viitor.

Personal, eu cred ca tu nu ai candida albicanis, fiindca candida nu face blistere (basici), dar Herpesul Genital face.
Mergi totusi la medic si nu te mai juca cu sanatate penisului, ca esti prea tanar sa-ti bati joc de viata ta.

| AlbertoMadalin17 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am fost, am încercat sa ma duc la urgente și de acolo m au trimis la dermatolog am plătit 150 RON pentru un control așa ca din păcate te înșeli, am rețeta de la ei!

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

Ti-am mai spus, pe mine nu ma afecteaza minciuna ta, doar pe tine.
Initial ai spus ca ai fost la ginecolog, acum spui ca ai fost la urgenta la dermatolog... apoi spui ca ti-a dat retea, dar fara sa faca o analiza de laborator nu are cum sa stie cu ce esti infectat, deci nu-ti poate da reteta.
Ma rog, fie cum vrei tu sa fie, ca oricum nu ma doare pe mine si nu sunt eu cea infectata.
Sanatate si multa minte, iti doresc!

| AlbertoMadalin17 a răspuns (pentru Violleta2022):

Https://medicinacraiova.ro/
Aici am fost, știu ca nu te afectează dar vorbesc serios, am fost pe 8 m au controlat 5, 6 minute, au zis ca nu i nimic grav este doar o infecție cu ciuperca mi au dat o rețeta cu acele pastile, m-am dus le am cumpărat si de pe 8 pana acum le tot iau, au zis sa ma întorc după o săptămâna…momentan nici nu sa agravat dar nici nu a trecut, am fost la urgente acolo m au făcut sa aștept 20 de minute degeaba si după a venit un doctor si a zis „nu aveți ce caută aici duceți va la dermatolog" am căutat mi am făcut programare in aceiași zi si m-am dus ma înțelegi tu…

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

Baiete, linkul trimis nu se deschide si sincer, consultatia nu putea sa aiba loc pe un website.

Slabe sperante sa fie medic de servici sambata si duminica si sa-ti dea tratament dupa ureche, fara o analizia bacteriana.

Ca dovada ca nu a trecut si nu are cum sa treaca (chiar tu confirmand aici ca este in aceeasi stare ca la inceput desii nu s-a agravat), confirmand totodata ca tratamentul de candida este inutil, fiindca nu este candida.

Dupa cum spuneam, mintind nu-ti faci decat tie rau!
Eu una, te sfatuiesc sa-ti iei iubita de mana si sa mergeti impreuna la un cabinet de boli DERMATO_VENERICE, ca sa va faca analize medicale la amandoi si sa va dea tratament consecutiv la amandoi.

Sexul este interzis pana la vindecarea completa, adica dupa terminarea tartamentului fiind nevoiti sa mergeti din nou la medic pentru alte analize, ca sa se constate vindecarea completa si numai dupa primirea raspunsului negativ, sa continuati sexul.

| Floridori a răspuns:

Mi se pare interesant ca ai fost la medic si acesta a spus ca ai Candida albicans, dar nu ti-a dat tratament antifungic pentru a trata efectiv candidoza.

Un sfat, daca doresti sa il iei in considerare sau nu este alegerea ta; mergi la urolog, sau mergi macar la un alt dermato-venerolog.Acesta iti va da un tratament antifungic (posibil Nistatina sau inlocuitori) pentru a trata ciuperca, daca va considera ca primul diagnostic este cel corect. Daca nu, atunci cu siguranta iti va pune diagnosticul corect si iti va prescrie un tratament pe masura.
Imi pare rau sa o spun, dar un fung nu poate fi tratat cu antiinflamatoare si antihistaminice...Un fung va fi tratat cu antifungice/antibiotice.

In plus, cel putin din poza (chiar daca nu se intelege mare lucru), nu pare a fi candidoza.Dar fiindca este o poza oarecare de pe Google este greu de zis ce ai putea sa ai tu.De aceea, cel mai bine ar fi sa mergi la alt medic.In plus, prietena ta va trebui sa se trateze in paralel, fara sa aveti contact sexual pana la finalizarea tratamentului, indiferent de ce diagnostic veti primi.

Numai bine!

| Laura162 a răspuns:

Flamexin e antiinflamator.
Omez e protectie gastrica.
Niciuna nu are efect antifungic. Care e al 3-lea medicament? Intreb ca poate nu ti-a dat ceva efectiv impotriva ciupercii. Ce se da in cazul candidozei isi cam face efectul in 5 zile...

| AlbertoMadalin17 a răspuns (pentru Laura162):

Al 3 le-a este Borenar

| Laura162 a răspuns (pentru AlbertoMadalin17):

Borenar e antihistaminic (antialergic).
Ori nu ai candidoza si ai inteles gresit diagnosticul, ori medicul nu stie cu ce se trateaza o candidoza (varianta de care tare ma-ndoiesc).