| anonim_4396 a întrebat:

Am fost ieri la cineva să ajut la curățenie. Am folosit îndelung clor 5 ore, fără să folosesc mânuși. La început nu mă ustura. Acum m-am iritat pe spatele degetelor și mi-am dat cu cremă de gălbenele și mi-a mai trecut dar la pielea din vârful degetelor a devenit sensibilă iar liniile degetelor pe fată au devenit mai puțin pronunțate. Îmi va trece între timp asta sau e ceva ireversibil? Mã refer numai la liniile din vârful degetelor. Țin să precizez că apa a fost rece. Nici caldă nici fierbinte. Ochii m-au usturat doar puțin și nu mult timp și am ieșit de două ori la aer curat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dar ce dumnezue a-ti curata cu clor 5 ore?
S-a asasinat ceva acolo si a trebuit scos cu clor?
Apoi, niciodata nu folosesti clorul fara manusi, asta este litera de lege pentru toata lumea, chiar scrie pe sticla de clor.
Nu mai spun de bietii tai plamani cat i-ai intoxicat si cat ti-ai iritat ochii.
Folositi produse fara clor, ca-s mai sanatoase pentru toata lumea, sau folositi masti si manusi de protectie, daca este musai sa folositi clorul!
Sincer, chiar nu stiu ce ati folosit clor, cand bicarbonatul face acelasi lucru, dar fara pic de toxicitate.
Ceea ce ti s-a intamplati tie, este pielea de pe mani a fost atacata si arsa.
Se impune repaus total de la produsele chimice, folosirea unei creme cu Vitamina E, folosita de 2-3 ori pe zi, care sa repare si sa refaca epiderma.

| teo530 a răspuns:

Mai dă-ţi cu cremă şi dacă nu trece du-te la un medic dermatolog. Altă dată să mai stai fără mănuşi.