| anonim_4396 a întrebat:

Am fost ieri la psiholog și am fost diagnosticată cu Tulburare Psihopatică după ce mi-au fost adresate câteva întrebări și un test psihologic (inventat de un renumit psiholog american care dorea să verifice complexitatea gândirii umane și în special a criminalilor în serie) care suna cam așa:
În timpul înmormântării mamei sale, o femeie observă un bărbat. Individul i-a plăcut foarte mult, i se părea "bărbatul perfect".
Femeia instantaneu s-a îndrăgostit de respectivul bărbat. Peste 2 săptămâni, însă și-a ucis sora.
Întrebarea era: De ce femeia și-a ucis sora?
Mi se pare evident că și-a ucis sora în speranța că îl va mai întâlni pe respectivul bărbat la înmormântare.
Nu cred că am nicio Tulburare Psihopatică, psihologul ăla sigur a greșit.
Voi ce credeți? Își poate da seama doar pe baza unor întrebări și unui test de personalitate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
40 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu nu dau 2 bani pe ce spune un psiholog, daca iti spunea asta un psihiatru atunci poate credeam, psihologie poti invata si autodidact, psihiatrie nu!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ieri a fost duminică nu lucreaza nimeni duminica

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am fost la clinică/spital.
Am o cunoștință nu foarte apropiată care lucrează în domeniu și am avut o ședință (mai bine zis discuție) neoficială la o terasă.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok

| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigura ca ai fost duminica la psiholog?
Astia vin de acasa, special pentru tine, ca sa te evaluzeze laughing

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Nu am fost la clinică/spital.
Am o cunoștință nu foarte apropiată care lucrează în domeniu și am avut o ședință (mai bine zis discuție) neoficială la o terasă

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai nimic.

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel de care spui este viitor doctor psiholog și doar a fost ca o discuție între voi.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricine-i psiholog in ziua de azi, iar aia cu care te intalnesti tu la terasa sunt doar prieteni smecheri, care te manipuleaza si rad de tine.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ieri a fost duminica... exista psihologi la urgente?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu am fost la clinică/spital.
Am o cunoștință nu foarte apropiată care lucrează în domeniu și ne-am întâlnit la o terasă.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, tulburate psihotica detectata la terasa... foarte profi

| johnnny123 a răspuns (pentru suntserios):

Să sperăm că măcar aveau canapele la terasă. Știu că la psiholog se stă de obicei pe canapea.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru johnnny123):

,, Știu că la psiholog se stă de obicei pe canapea.'''
poate in filmele americane! Eu nu am vazut canapele in cabinetele lor.Cel mult scaune de birou

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu numai pe această bază. Dar ai dat un răspuns original. Ai răspuns cuiva de aici că v-ați întâlnit la o terasă. Nu este un loc potrivit pentru a pune diagnostice.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Își poate da seama doar pe baza unor întrebări și unui test de personalitate? Nu.

| T0T a răspuns:

Iar îți place să manipulezi? laughing
Pentru a justifica o acțiune a unui criminal, nu trebuie să ai o tulburare, ci să judeci. E mai mult o întrebare de logică și tu ai dat un răspuns puțin neplauzibil, dar interesant.
Aș fi spus că, probabil, din gelozie. Dacă individul avea o treabă cu mama ei, asta nu înseamnă că avea treabă și cu sora ei, ca să meargă la înmormântare. Din ce am spus eu ar rezulta că ar avea, dar ar fi mai simplu să îi ceri o întâlnire, decât să omori pe cineva ca să mai vezi pe cineva în cadrul unei înmormântări. E puțin ilogic, nu psihopatic. Dar nu știm ce kink-uri avea femeia, deci...
Cel mai probabil, și-a ucis sora, totuși pentru averea mamei sale. Povestea pe care ai spus-o la început poate fi cu totul unrelated față de crima propriu-zisă. E cum e chestia aia cu alb alb alb alb... Ce bea vaca? Pregătești creierul pentru un răspuns manipulat.

| Arsanal a răspuns (pentru T0T):

Ce mai face prietenul tau dormeo? s-a lasat de minore?

| Arsanal a răspuns (pentru T0T):

Https://imgur.com/a/oAiyxwq
Ce parere ai? esti mandru de tovarasul tau?

| T0T a răspuns (pentru Arsanal):

Cu mine nu merg chestiile de genul, din păcate. Rămâne prietenul meu și nu mă interesează ce cutume invoci. Fă-o pentru cei ce au ceva cu el, fie din invidie sau alte lucruri, pentru cei ce abia așteaptă să muște și să latre.

| Arsanal a răspuns (pentru T0T):

De ce nu il tragi de urechi macar? Iti plac si tie minorele? sad

| Arsanal a răspuns (pentru Arsanal):

Dc razi laurentiule? sa inteleg ca e da raspunsul?

| dullcat a răspuns:

Toti care merg la psiholog sunt in faza de negare. Vrei sa iti dam dreptate ca de fapt nu ai nimic? Esti libera sa mergi la inca doi, pentru a auzi si alte pareri.

| dullcat a răspuns:

Sa mergi la terasa nu inseamna ca mergi la psiholog.Din punctul meu de vedere te incadrezi la attention seeker.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Da, m-am exprimat greșit când am spus că "am mers la psiholog".
Mai exact m-am consultat cu un psiholog într-un mediu neoficial.

| relian a răspuns:

Sia ucis sora, pentru ca avea probleme mintale, un om normal la cap nu isi omoara soara pentru nici un motiv, ba nu omoara nici macar un strain.

Deci ai dat raspuns gresit, sau un raspuns care arata ca esti nitel plecata de acasa laughing sa iti omori soara doar pentru a apare ala la inmormintare laughing
Daca analizam motivul pentru care respectiva sia ucis sora, as spune ca motivul a fost : barbatul respectiv, era iubitu sorei sale laughing

Psihologii, niste fatalii, nu se pricep la nimic in general, sau is genul oameni certati cu munca, dar sa faca si ei un ban, dau din gura, decat sa rupa bilete la film laughing

| Fatamuntilor a răspuns:

Pai noi de unde sa stim?
nu avem pregatirea unui specialist!
Dar ma gandesc ca nu are cum sa isi dea seamna dintr-o singura sedinta.
E greu de recunoscut o boala psihica de catre cel implicat.

| Holiday a răspuns:

Noi ne-am dat seama mai demult ca ai o tulburare psihica, doar ca nefiind specialisti, nu stiam cum se numeste.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

E destul de probabil ca a vrut sa para cool in ochii tai si ti-a zis ca iti determina personalitatea cu o singura intrebare, iar tu, naiva, l-ai crezut.

Singura, intrebarea nu spune prea multe.

| StoicAnalysis a răspuns:

Psihologul respectiv este idiot daca doar pe baza testului asta, ti-a dat tie diagnosticarea laughing. Trebuie cateva luni de sedinte pentru a determina exact gandirea ta.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Un psihopat nu simte compasiune, regret, empatie, nu are deloc inhibitii, face ce vrea, cand vrea, si unde vrea, fara sa-l mustreze constiinta. Ei fiind narcisisti si egoisti.

| anonim_4396 explică (pentru StoicAnalysis):

Nu este încă psiholog, fiind încă în faza de masterat. Am zis că este totuși o idee bună să mă consult cu el, totuși având ceva experiență în domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

*test psihologic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incerca sa te agate incercand sa te faca sa te simti speciala si deosebita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

* barbatul perfect
* femeia instantaneu s-a indragostit.
Nu exista barbatul perfect
Nu exista dragoste la prima vedere.
Postarea trebuia sa sune asa:
Femeia s-a simtit atrasa sexual foarte puternic de un barbat frumos. Asta i-mi suna a casa iubirii amestecata cu telenovele spaniole si filme indiene.
Sa fii psihopat poate fi o claitate imensa. Steve jobs era psihopat, fara el nu mai puteam sa vad pe telefon coornnhub, pardon, sa vad documentare intelectuale.

Răspuns utilizator avertizat
| Smmo a răspuns:

Nu te lasa marcata. Omul a vazut ca ai o problema, mai mergi si la alti psihologi, cu experienta. Nu iti strica mai multe pareri.

| pufulescu0o a răspuns:

I se pare lui ca s-ar putea sa fie posibil...
Asta nu a fost diagnostic ce a facut el asa ca stai linistita, nu te asteapta camasa de forta!

| Arsanal a răspuns:

Sa se lase de psihologie ca nu e pentru el zici ca e olsen la cum ti-a pus diagnostic rolling on the floor

| iloveflowersandnature a răspuns:

Eu nu cred ca isi poate da seama pe niste povesti si nu, nu cred ca ai o tulburare pshihopata. Pai din punctul meu de vedere am analizat ca la impormantarea mamei indivdul era o ruda nu poti veni la o inmomantare fara sa fi invitat ai ca de unde stia el ora si data? Daca femeii i-a placut de itp nu ar fi trebuit sa recurga la acest gest pentru ca : 1. va ajunge la inchisoare
2. nu il va intalni pe tip deoarece acel tip probabil era o ruda de a mamei este gresit ceea ce aceasta a facut
in loc sa recurga la acest gest dupa imormantare sau sunt mai multe variante de ce aceasta si a ucis sora poate in cele 2 saptamani a fost impreuna cu tipul si el a condamnat-o