| abcdefg_8927 a întrebat:

Am fost la strand si m-am bronzat si ma ustura pielea am incercat cu iaurt dar nici un efect si nu stiti cu ce sa ma dau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| etudor a răspuns:

DRAGA MEA, mergi la prima farmacie si cumpara spray cu propolis. Spala zona arsa cu apa si sapun, tamponeaz-o cu un tifon sau ceva moale f.curat si apoi aplica un strat de spray si stai asa pana ce se usuca pojghita prinsa de piele si apoi te imbraci cu ceva lejer. Te poti spala dupa 12 ore. Astfel de substanta se foloseste si dupa arsuri mai grave (cu basicute purulente)dupa ce in prealabil s-a dezinfectat zona cu o solutie de dezinfectant luata din farmacie.(Probat de mine). S-auzim numai de bine! Elena

17 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Efectul nu este instantaneu, adica nu-ti dispare usturimea complet si imediat! Este totusi o leziune a pielii! Mai poti incerca, pentru vindecare mai rapida cu ulei de masline. Ungi pielea usor! Sau... fuga la farmacie!

| mgtow a răspuns:

Asteapta vreo 6 zile si va trece usturimea cremele nu sunt recomendabile pentru asa ceva aia da te va ustura de fiecare data cand o sa iti faci baie/dus. Data viitoare dati cu crema solara sau nu te expune la soarele asta ca e destul de puternic

Răspuns utilizator avertizat
| doar.pt.voi. a răspuns:

Inainte de a te bronza date cu spray sau crema solara.Ca sa nu te mai ustura date cu ulei pentru copii(recomand Johnsos Baby). funda?happy

| abcdefg_8927 explică:

Am incercat spreiul gerovital plant dar nici un efect

| Alexandra1304 a răspuns:

Bunahappy
nu te mai da cu iaurthappy
pentru ca nu e bun fiindca intareste rau pielea
incearca cu laptehappysau fa un dus da nu cu apa fierbinte
si apoi da'te cu putina cremahappy
sau cum ziceam cu lapte
dar nu mai folosi iaurtul

pa-pawave

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum nu poti decit sa te dai cu capul de pereti, sau sa mergi la dermatologie.
Pare ciudat sa mergi la doctor pentru asa ceva, dar ajuta si este singurul in masura sa stabileasca tratamentul in functie de arsurile pe care le ai.
Ps. In anul '88 am " inventat " un aparat de bronzat. Foarte eficace. Toti prietenii si prietenele veneau la mine sa se bronzeze, afara era iarna, la mine se facea plaja...
Problema este ca in calitate de inventator, am reusit sa ma captusesc cu o arsura de toata frumusetea prin nerespectarea timpului de expunere. ( la aparatul inventat de mine nu trebuia decit 10-15 sec / zi / expunerea!). Bronzat si ars am ajuns la spital unde medicii si-au facut cruce caci nu intelegeau din ce tara vin...
Sa revin, desi uimiti au reusit sa-mi dea un tratament eficace si am scapat.
Deci ...la medic. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daiana, fi barbata, nu-i lua in seama p-alde astia care se vor a fii "Gigi duru'". Caini latra, ursi merge! Du-te la un medic dermatolog si staii linistita, intrebarea-i mult mai putin tampita decat eminentele cenusi ale TPU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kronstadt, esti de o inteligenta sclipitoare. Zau, mi-ai facut seara. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kronstadt, perseverezi in penibilitate, da-i inainte! Noi suntem incantati, e o onoare ca un user atat de entelijent si util sa ne faca serile (!). Chiar te rog sa mai produci ceva, multu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bent, multumesc! Mi-ai facut seara.

| andreea1523 a răspuns:

Eu zic sa te dai cu bulion:].