| anonim_4396 a întrebat:

Ieri am fost la strand si m-am ars foarte tare, ma ustura foarte rau pieleacrying. Ce as putea sa fac sa treaca mai repede arsura sau cu ce sa o calmez?
P.S:Am incercat cu iaurt dar nu merge.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Cumpara de la farmacie Bioxiteracor spray.
Se foloseste pentru orice fel de arsura si calmeaza usturimile.
Bine era daca te protejai ieri cu o crema sau ulei de plaja.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Intotdeauna sa folosesti o crema pentru protectie solara.
Asteapta ca-ti va trece.
Te pup!

| Mikhtarian a răspuns:

De aceea se foloseste crema pentru protectie.
Poate te-ai pricopsit cu cancer piele melanom,nu e glumit, arsurile sunt foarte grave!
Du-te la farmacie, stai in casa, pune gheata, bea multa apa.

| coztel5437 a răspuns:

Data viitoare date cu crema de soare, ce sa faci decat sa cauti la farmacie... funda

| Balotelli2000 a răspuns:

Sunt spray-uri la farmacie in potriva arsurilor sau mai este o varianta cu miere de albinehappy

| micsiinteligent1234 a răspuns:

Cand mai mergi la strand da-te cu crema de soare si nu vei mai avea probleme.

| Ionita_Andreea_1996 a răspuns:

Pai poti sa folosesti creme sau spray-ri speciale. Se numesc after sun. Calmeaza destul de bine si repede. Eventual cauta ceva mentolat. Le gasesti in farmacii dar si supermarket-uri :p