Întrebare recomandată | laurentiu80 a întrebat:

Am fost muscat de o capusa acum 2 zile, si de abia aseara am vazut-o in picior. Am scos-o cu atentie cu ajutorul unei pensete, si a ramas o pata mica rosie. Dar peste noapte a trecut acea pata, si ma gandeam sa ma prezint la doctor. Mai are rost sa ma duc la doctor, daca nu se mai cunoaste muscatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| giony54 a răspuns:

Trebuie sa te duci urgent la un doctor bun si sa faci toate analizele, daca nu te duci vei face boala Lyme care nu apare imediat, apare ceva mai tarziu si te duce la sceroza in placi care te pune in scun pentru toata viata.Este cea mai perversa boala pentru ca nu apare decat mai tarziu cand nu mai poti face nimic.Simtomele boli sunt usor de recunoscut slabeste organismul
si pierderea controlului asupra miscarilor.Se poate trata in prima luna de la muscatura cu antibiotice naturale.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai dezinfectat bine locul respectiv după ce ai scos căpuşa şi NU s-a infectat, atunci nu cred că mai are rost să mergi la medic - NU mai are ce să-ţi facă, în plus faţă de ce ai făcut tu.

Totuşi, dacă în următoarele zile se va "înroşi"/inflama locul respectiv atunci este semn de infecţie şi TREBUIE să mergi la medic!

Toate cele bune.

| karsivan a răspuns:

Da neaparat te duci, pentru ca transmit boli grave cu semne clinice ascunse sau apar semele imbolnaviri si dupa ani pot trasmite Borelioza sau Micoplasmze si foarte rar su babesiose ( des intalnita la animele) Un tratament cu antibiotice ar fi indicat dar asta stabileste doctorul.

| Gabitzu9292 a răspuns:

Da ar fi normal sa faci un control e bine sa te previi nu e bine sa risti.

| violetflyer a răspuns:

Ar fi de dorit, mai ales daca ai un medic apropiat prin zona. Totusi, dezinfecteaza locul si nu lua incaltaminte fara ciorapi, se va putea infecta, si ai grija sa nu te dai cu nicio crema inadecvata sau expirata!

| ColdBreeze a răspuns:

DA! Am patit si eu...du-te de urgenta la docotor pentru ca daca o scoti acasa cu penseta ai mari sanse ca `capul` capusei sa-ti ramana in picior si sa aiba urmari serioase. Oricum...iti doresc sanatatewinking

| RoByTzA63 a răspuns:

DA, ar fi bine caci poate sa coaca sau sa se infecteze pe dinauntru si atunci nu prea se mai vede.