| Bella993 a întrebat:

In data de 2 mai am fost muscata de o capusa, am scos cu ajutorul unui chibrit ( a iesit singur). Nu prea cunosc tipurile de capuse, insa aceasta era foarte mica si era neagra. Mi-am dezinfectat rana si cam atat. Nu am acordat mare atentie. De atunci au trecut 2 saptamani si rana inca exista si ma mananca foarte tare. Indiferent de ce pun pe ea nu imi trece deloc. Voi ati patit la fel? Ce ar trebui sa fac?

Ps: nu am mai fost muscata de capusa inainte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se va vindeca. Mai există posibilitatea transmiterii bolii Lime.
Dar dacă nu se vindecă, dacă nu ești sigură că a ieșit cu cap cu tot, poți merge la medic să îți curețe el rana.

| Bella993 explică (pentru sadrian46):

Sunt sigura ca a iesit cu cap cu tot.
In legatura cu boala lime nu cred ca e posibil. Mai astept un pic si daca nu ma duc la medic.

| sadrian46 a răspuns (pentru Bella993):

Chiar dacă a ieșit cu cap cu tot, poate că a lăsat ceva mizerie acolo, de aceea nu se vindecă. Un medic ar ști să curețe bine, ca să se vindece mai repede.

| Catrice a răspuns:

Trebuia sa mergi la urgenta, ți-o scoteau ei complet (chiar dacă cu ochiul liber nu se vede, sunt șanse sa fi rămas din ea). La boli infecțioase îți făceau o injecție și îți dădeau antibiotic.

| Bella993 explică (pentru Catrice):

Probabil asa este. capusa a iesit singura si de aceea nu m-am dus.