| AndreiStefan1234567 a întrebat:

Am greturi de dimineata pana seara imi vine sa vomit si sunt cam ametit. Treaba e ca imi e frica sa vomit cand o fac nu pot sa respir, vomit si pe nas si ma panichez foarte tare. Se intampla daca mananc foarte mult iar intr-o seara am mancat extrem de mult si m-am abtinut sa vomit dar de atunci aproape in fiecare zi imi e greata destul de rau. Dau funda! Dati-mi un sfat dar nu pe ala ca du-te la medic ca nu e asa rau.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lilith16 a răspuns:

In primul rand nu mai mânca seara sau daca manaci mănâncă cu simţ, de mica am probleme de genul dar am învăţat sa ma protezej, cum te protejezi? deci: nu mai manca seara, este doar o indigestie, daca nu vrei sa mai vomiti iti recomand niste pastile anti voma, nu o sa iti zic cum se numesc pentru ca imi e frica sa nu zic ceva greşit, anyway ca sa stii de la pastilele alea o sa ai diaree dar macar nu mai vomiti, odata am vomitat o zi intreaga si dupa ce am luat o pastila de genu nu am mai avut nimic, nu se da cu reţeta deci te poti duce sa cumperi, vorbind de diaree e mai ok decat sa vomiti chestia e ca tot trebuie cumva sa elimini mancarea si daca nu vrei nici diaree sunt prafuri speciale tot de la farmacie pentru asta, daca faci ceea ce ti-am spus eu si tot nu merge, mergi si fa o analiza, nu o sa se întâmple multe, mie mi-a dat ceva praf de pus in apa pentru ca eram deshidratată de la cat am vomitat si iti da calciu lichid, cel putin asa a făcut la mine, sper ca te-am ajutat

8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Nu mai asculta sfaturile astea de pe aici cu nu mai manca x, y, z. Problema ta este una serioasa asa ca te sfatuiesc sa mergi la un medic gastroenterolog.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă erai fată, te trimiteau unii să îți iei un test de sarcină. ))
Poate că ai probleme cu bila, cu stomacul. Evită prăjelile, grăsimile și sucurile acidulate, pentru o perioadă și vezi cum te simți. Poți lua și câte un NoSpa, chiar ajută.

| anonimg a răspuns:

Seara sunt de ajuns două fructe. Nimic mai mult. Nici macar apă după acestea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am eu câteva sfaturi pentru tine:
-Nu mânca după ora șase
-Nu mânca multe dulciuri și carne
-Mâncă regulat adică 3 mese pe zi
-După ce mânânci să nu bei apa doar dupa 15-20 min.
-Nu mânca mult!

Fundă? :-)

Răspuns utilizator avertizat
| pisciutza19 a răspuns:

Ia si tu un Emitin, Emetiral ceva de greaţă vezi și tu la farmacie ce au. Dacă veri ceva pentru greaţă sigur îţi dă ceva.

| Anonima283 a răspuns:

Păi nu mai mânca mult, încearcă să mănâci puțin și des.

Răspuns utilizator avertizat