| anonim_4396 a întrebat:

Am inceput pentru prima data sa vad chestii plutitoare cred ca se numeste musculite in ochi e grav? Ar trebui sa merg la oftalmolog sau sa astept sa vad daca mai apar a doua oara? Mentionez ca stau mult pe telefon

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Umbrele care tulbura uneori vederea sunt cauzate de prezenta in lichidul vitros a unor depozite de proteine sau celule din corpul vitros. Perceptia petelor este cunoscuta ca miodezopsie. Petele pot sa apara sub forma de firisoare, scame, puncte negre sau panza de paianjen, care se deplaseaza odata cu miscarea globului ocular. Nu sunt un fenomen rar intalnit, dimpotriva. Reprezinta unul dintre motivele comune pentru care oamenii merg la un control oftalmologic.

| sierra1 a răspuns:

Rezolvarea posibilă doar cu ajutorul unei operatii numite vitrectomie. Altfel, prevenţia. Un pas ar fi o dietă sănătoasă, fără carenţe de zinc sau cupru, care să menţină sănătatea vaselor de sânge, prevenind astfel microhemoragii la nivelul retinei.

| Freya1 a răspuns:

Posibila anemie sau lipsa de calciu.
Ia niste vitamine si alimenteazate cum trebuie.

| JackR a răspuns:

Ar trebui sa stai mai putin pe telefon si mai mult pe manualul de gramatica. "Chestiile plutitoare" se NUMESC...

| Alexandru250201 a răspuns:

Exista medicamente care se pot prescrie (un complex de vitamine, o compozitie speciala pentru aceasta afectiune), insa efectul lor poate fi limitat. In timp, creierul invata sa ignore aceste liniute din campul vizual, ele devenind vizibile numai pe fonduri albe, luminoase.

In cazurile foarte grave, se poate proceda la interventie chirurgicala (vitrectomie)– corpul vitros se scoate si se inlocuieste cu o alta substanta, insa interventia este riscanta si trebuie atent aleasa.