| HeadGeneral a întrebat:

Am 13 ani și vad niste pete negre plutitoare pe globul ocular,unele sunt ca niste pete de ceață,vad bine in rest,chiar mai bine decât cei care nu vad aceste musculițe,nu am fost nici-o data la medic sa vad ce am la ochi, ar trebui sa mă îngrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mananca morcuvi si mere (de la tara, bio) si-ti va reveni ochiul la normal.

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Se numește miodezopsie si este cauzată în general de umbrele produse pe retină de fibre de colagen din umoarea sticloasă care se îngroașă și se unesc.

Un alt nume este "Muscae volitantes" (muște zburătoare) și este extrem de răspândită. Nu ar trebui să te îngrijorezi, dar dacă vrei să stai liniștit poți să faci o vizită oftalmologului.

Cel mai probabil îți va spune că este un fenomen des întâlnit și fără importanță clinică, ce nu necesită tratament atâta timp cât nu-ți afectează calitatea vieții.

| Lostlyric a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrijorezi. Insa trebuie sa faci o vizita oftalmologului.

| HeadGeneral explică (pentru Lostlyric):

Îmi poți spune te rog de la ce este, sau daca pot scăpa de ele sunt destul de enervante

| Lostlyric a răspuns (pentru HeadGeneral):

Nu sunt oftalmolog, nu-mi pot da cu parerea, din pacate. Sau imi pot, dar tot e nevoie de consult de specialitate. Aceste "musculite", cum le descrii tu, se numesc miodezopsii si sunt reactii aparute in urma unor infectii, hiperteniunii arteriale, diabet etc. Poate avea si legatura cu miopia.
Oricum, consulta un oftalmolog in cel mai scurt timp posibil. Celor care le apar aceste reactii, evita sau ignora consultul. Si se poate agrava in timp. Cu cat mergi mai repede la oftalmolog, cu atat mai bine.