| Diana1587 a întrebat:

Am inceput sa iau anticoncepționalele Karissa de 5 zile. Si-a dat drumul in mine dupa a 5a zi de anticoncepționale, sunt sanse sa rămân gravidă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Teoretic, nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Este recomandata sa folosesti protectie dubla pana in ziua a 14-a fiindca nu sunt inca functionale aceste pastile, avand un procentaj foarte mic de hormoni, calculat pe fiecare zi.
Da, in ziua a 5-a ai sanse sa ramai gravida, fiindca nu esti inca protejata.
Folositi prezervativul, pana in ziua a 14-a dupa care esti libera la sex oricand doresti.

| dullcat a răspuns:

Intrebarea se repeta. Daca ai crezut ca nu s-a postat de prima data, de citit:

08. Am postat o întrebare, dar nu a apărut pe site. Ce se întâmplă?
Dacă întrebarea pe care tocmai ai trimis-o nu a apărut încă, nu-ţi face griji, aceasta va figura pe site în cateva momente, adică atunci când pagina va fi reactualizată. Întrebările postate de utilizatorii noi vor fi iniţial vizibile numai autorilor lor şi utilizatorilor logaţi. Acestea vor putea fi accesate de toata lumea dupa ce vor fi vizualizate de minimum 20 de utilizatori logaţi, fără a fi raportate. Dacă întrebarea cumulează minimum două raportări, ea va fi respinsă de pe site şi va ajunge în atenţia administratorului site-ului. - https://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

| Hyperion7 a răspuns:

In mod normal, nu ar trebui.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Cum nu ar trebui daca acestea isi fac efectul dupa 7-10 zile si ea zice de 5?

https://www.tpu.ro/......eptionale/

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu vei rămâne gravidă.
Anticoncepționale te protejează de sarcină dar îți poate distruge sistemul imunitar.

| Xox0 a răspuns:

De ce-l lasi sa-si dea drumul in tine? Nu e ca si cum simti o placere mai mare si nu e ca si cum el e deodata "BOOM mi-am dat drumul" Nu.
Barbatii simt cand se apropie de finalizare, si tu ramai cu stresul. Just sayin'

| dullcat a răspuns (pentru Xox0):

Daca simt sau nu cand se apropie finalizarea nu inseamna nimic in ce priveste protectia.

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

| Xox0 a răspuns (pentru dullcat):

Multumesc pentru raspuns, insa am postat din propria experienta si din ce am vazut in jur. Nu am avut probleme cand finalizarea s-a facut in afara vaginului, la fel si persoanele de sex feminin (fete, femei) pe care le stiu. Bineinteles ca prezervativul e cea mai buna optiune fara griji si de asemenea e buna si calcularea zilelor de inainte si dupa ovulatie.
As zice totusi ca finalizarea inauntru prezinta un risc enorm fata de procentul de 26% in care finalizarea se face afara.