Întrebare recomandată | Lavy_Lavynutza_1996 a întrebat:

Am infectie la masea mi-a spus doctorul dupa 5 zile de tratament sa ma reintorc la el.Mi se mai poate plomba maseaua? E jumatate gaurita si cu infectie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlleAlllexandra a răspuns:

Lavinia,am avut si eu problema. Daca e cu infectie la radacina, s-ar putea sa ti-o scoata. Cel putin mie asa mi s-a intamplat, daca e jumatate gaurita, nu poate sa-ti mai puna plomba. Ar fi bine sa ti-o scoata deoarece poate sa se duca infectia si la altele. sad Succes.

6 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Maseaua va putea fi plombata, dar e posibil sa mai fie necesar sa lucreze ceva la ea dentistul, inainte de a pune pplomba definitiva, dupa ce termini tratamentul actual pentru infectie.

| AgathaRo a răspuns:

Depinde cat/cum e afectata maseaua. In mod normal daca ai avut infectie iti face extragere.

| barbascu a răspuns:

Nu o sa ti-o plombeze.o sa iti faca o anestezie in zona afectata o sa curete maseaua si daca e grav o sa iti scoata nervul.Si eua m avut probleme si sau rezolvat. Funda

| IonuTzz19 a răspuns:

Da, se poate plomba dar va dur ceva timp pan ti-o plombeaza....Trebuie sa te duci la multe sedinte si sa scoti ceva banuti daca vrei sa ti-o faci.
Ti-asi recomanda sa te duci sa o faci si sa nu te lasi fiindca vei regreta mai tarziu! happy

bafta.

Funda smug

| iordanescu a răspuns:

Trebuie scoasa ca dupa aia tise infecteaza rau si ajunge la creier si o sa ai problemewinking

| Mariusib a răspuns:

Nu mi se pare ca sa ti-o plombeze peste infectie desi urmezi in tratament, cere lamuriri de la doctor.