| Sckipper a întrebat:

Acum o saptamana am facut o consultatie la dinti si am o problema cu o masea. Maseaua se afla in partea dreapta, jos, langa cea de minte. Doctorul mi-a zis(dupa radiografie, si putin tratament) ca am o infectie la baza, adanc, si daca nu ii va reusi tratamentul va fi nevoit sa o scoata.
Problema mea este ca nu vreau sa pierd sub nici o forma acea masea, si vreau sa stiu tot despre aceasta problema, cum se poate trata, daca poate fi tratata, ce complicatii pot aparea, tot. Maseaua nu ma doare, nu a fost niciodata umflata, nu am luat pastile si este foarte "gaurita".
Multumesc si... funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca granulomul periapical se extinde, pe sub gingie, la radacinile maselelor din jur si le slabeste. Si ele vor cadea fara sa fie realmente cariate, doar fiindca inflamatia s-a extins si le-a distrus radacinile.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate, daca nu reuseste tratamentul, maseaua este compromisa si va afecta in scurt timp si maselele din jurul ei (pana cade sau doare va mai distruge doua sau patru masele)

| Sckipper explică (pentru Brigaela):

De ce?

| Sckipper explică (pentru Brigaela):

Dar daca tratamentul reuseste exista posibilitatea ca ceilalti dinti sa fie afectati?

| Brigaela a răspuns (pentru Sckipper):

Da, exista, in functie de durata de cand ai caria, cu cat durata de cand ai caria este mai mare, cu atat riscul de a avea mai multe radacini compromise este mai mare

| Brigaela a răspuns (pentru Sckipper):

Fiindca granulomul periapical se extinde, pe sub gingie, la radacinile maselelor din jur si le slabeste. Si ele vor cadea fara sa fie realmente cariate, doar fiindca inflamatia s-a extins si le-a distrus radacinile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu crezi ca medicul este cel mai in masura sa iti dea sfaturi? de ce nu il crezi pe cuvant in intrebi oameni care habar nu au?
vrei alta parere consulta alt medic.

| Sckipper explică (pentru suntserios):

Doctorul mi-a spus ca daca nu ii reuseste tratamentul e nevoit sa o scoata. Vreau sa stiu daca cineva a mai avut probleme asemanatoare si orice sfat pe care cineva mi l-ar putea acorda.

| suntserios a răspuns (pentru Sckipper):

Eu am avut o masea infectata (adevat era masea de minte) nici macar nu sa chinuit sa o trateze a scos-o din prima.

| alexciuc a răspuns:

Pai.fa tratamentul zis de doctor si nu mai manca mancare "tare" si poate vei reusi.