| anonim_4396 a întrebat:

Am luat 20 de pastile tussin forte in mai putin de 15 minute pentru tusea seaca dar nu m-au ajutat. Am crezut ca mor, dupa 10 minute am vomitat si eram disociat si amortit pentru ore in sir, abia mi-am revenit. Exista consecințe asupra sănătății (short-term)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bine ca ai vomitat ceea ce ai luat. Altfel nu mai scriai pe aici. Esti iresponsabil daca ai facut asta. Pastilele se iau conform prospectului.

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca exista consecinte!
In orice caz, pare ca esti iresponsabil de actiunile tale si este urgent nevoie, ca un adult sa te supravegheze.
Spune-le parintilor sau vecinilor ce ai facut, sa poti fii supravegheat.

| Vântulalb a răspuns:

O cantitate msi mare de medicamente nu e niciodata mai eficienta.
Zi merci ca ai vomitat si ai dat otrava afara.
Da, pot fi consecinte asupra stomacului, ficatului, fierii sau pancreasului.

| geani87 a răspuns:

De la pastilele astea "tussin" mi s-a făcut și mie rău.Și eu am luat doar 2 pastile de alea nu făcusem exces..credeam și eu că am să mor. aveam bufeuri de la ele, nu aveam apetit eram ca o legumă. după ce am încetat să le iau m-am simțit mai bine.Iți recomand să nu mai iei niciodată tussin.și să nu mai faci exces de pastile că poate doamne ferește faci supradoză...

| dopelino a răspuns:

Pastile de astea tusssin forte a luat acum muulti ani in liceu un coleg, el 34 eu 22 dar noi le luam de prosti ce eram ca sa ne ofere senzatia de spart laughingadica ce zici tu acolo disocierea, energia etclaughingdaca citesti ce contin vei vedea ca au opium in compozitie, drog folosit in a face heroina asa ca data viitoare mai bine ai incerca un sirop rofedex happy