| anissa a întrebat:

Am miopie nu f mare la ochiul stang dioptria e 0, 75 iar la cel drept 0, 25.intrebarea este daca se poate corecta si cu lentile? nu-mi plac ochelariisad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dydyana a răspuns:

Sigur, dar trebuie sa vorbesti si cu doctorul.si sa ai mare grija

10 răspunsuri:
| arrriadna a răspuns:

Salut. Nu iti plac ochelarii pentru ca... cei mai multi oameni din jurul tau nu au, asa-i? Eu mi-am spart toate perechile de ochelari (numai ca sa nu ii port) pana la facultate! Acolo, 3/4 din oameni erau cu lentilele pe nas. Fa din ochelari o bijuterie personala si ai terminat balciul. Sau poarta-i doar acasa si faci exercitii. Dioptriile tale sunt desstul de mici incat sa iti poti corecta vederea. Acopera cate un ochi (fiecare, pe rand, in aceeasi zi) cate 5 min intr-o zi, apoi 10, apoi 15 minute. In timpul asta citesti cu cartea la 30 de cm si privesti detalii f mici. Iti garantez ca in 3 luni, daca repeti controlul oftalmologic vei avea surpriza placuta ca iti scad dioptriile. E metoda invatata de la oftalmolog, testata si are efecte de 16 ani incoace. Bafta!

| xibalba a răspuns:

Nu stiu ce sa zic, cred ca poti purta lentile, dar intereseaza`te bine in ce te bagi cu lentilele. cauta pe forum pareri de la femei care au purtat lentile. Nu toti pot purta, pe unii ii jeneaza, trebuie schimbate la intervale regulate de timp, de igiena nici nu mai vorbesc. Si inca o chestie care m`a pus total contra lentilelor: din cate cunosc, lentilele pot fi purtate doar 10 ore pe zi. Eu, tot asa, am miopie, mai mare decat la tine, si m`am interesat si de lentile, dar am ajuns la concluzia ca nu prea se merita. Eu imi folosesc ochii mai mult de 10 ore pe zi, in restul timpului cand nu mai pot purta lentilele ce fac? Port ochelari cam de 5 ani, am schimbat vreo 3-4 rame, ca na, mi se mai schimba preferintele si de corectat, tot nu s`a corectat miopia. Eu stiu ca se corecteaza destul de rar de la sine sau de la purtare de ochelari. La mine a evoluat miopia, nicidecum sa scada, si am purtat ochelarii zi de zi. Asa ca nu stiu ce se poate corecta cu lentilele...

| constantyna a răspuns:

Draga mea, nu-ti recomand deloc lentile, nici nu-ti dai seama la ce te inhami:lentilele, desi sunt "estetice", lezeaza corneea, predispun la infectii oculare, te pot "jena", sunt o grija in plus, mereu trebuie sa cumperi o solutie speciala dezinfectanta in care tii lentilele peste noapte(intr-un recipient-pahar). Lentilele trebuie schimbate din timp in timp cu altele noi(ca si ochelarii care se uzeaza). Ramele de ochelari le poti alege sa-ti stea bine, la moda, cu lentile(din policarbonat, tratate) pentru a-i folosi si cand lucrezi la calculator; pret(lentile) intre 300-500 ron(in functie de dioptrii si de cat de moderne sunt tratamentele aplicate lentilelor). Nu ai observat ca nici medicii oftalmologi nu poarta lentile, ci ei poarta ochelari? Nu ti-ai pus problema:de ce? Ia mai gandeste-te! Sper ca ti-am fost de ajutor cu informatiile pe care ti le-am oferit. O zi buna!

| constantyna a răspuns:

Da, te inteleg, foarte bine, fa cum crezi tu, miopia e insa o defectiune de refractie a ochiului permanenta, si va trebui sa porti lentile de contact toata viata, daca vreodata vei face vreo infectie de nu te vei putea vindeca de ea? Merita sa risti?(Mai e o varianta, foarte riscanta, in caz de esec al operatiei: miopia se poate corecta chirurgical, doar la indicatia unui oftalmolog foarte bun, care opereaza asa ceva(in alte tari se practica)). La un moment dat tot vei purta ochelari.In Romania e foarte greu sa gasesti un oftalmolog foarte bun. Te pup!

| MidnightLady a răspuns:

Da, faci un control oftalmologic, si la recomandarea medicului poti purta si lentile de contact pentru corectie.

| ecristinamc a răspuns:

Se poate corecta dar lentilele sunt foarte fitoase.
Nu ti le recomand

| medex3 a răspuns:

Da. Mi se pare ca miopia se corecteaza cu lentile divergente happy

| anissa explică:

Constantyna verisoara mea a purtat si o colega de clasa de-a mea si nu e asa greu.am facut controlul oftalmologic si doctorita mi-a recomamdat ochelari dar mie nu-mi sta deloc bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da se poate pentru ca, si eu si fratele meu avem probleme nu ne plac ochelarii purtam lentile si totul e bine. pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga anissa dioptriile tale nu sunt mari lentilele le poti purta dupa varsta de 20 de ani dar te si poti opera cu laser fiica mea are miopie si -2 la ambii ochi acum are doar 8 anisori si m-am interesat pentru ea poate face acelasi lucru asa cum te-am sfatuit si eu pe tine. oricum trebuie sa consulti si un medic multa sanatate