| vmalex21 a întrebat:

Ochelarii pentru distanta(miopie)trebuie purtati si la calculator? Mentionez ca este vorba despre niste ochelari cu lentile cu tratament antireflex si de niste dioptrii cu valori de -1.25 la ochiul stang si -0.75 la ochiul drept.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Mai ales la calculator. Este bine ca ai straturi antireflex.
Nu exista ochelari pentru distanta.
Ochelarii pentru miopie sunt permanenti.
Daca nu-i porti o sa ajungi la -4 si o sa fii obligat.

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pentru binele tau, intreaba-ti medicul oftalmolog! Nu pune pret pe sfaturile/recomandarile unor habarnisti cu pretentii de atotstiutori--- risti cresterea gradului de miopie!

| vmalex21 explică (pentru alessia5158):

Sa-ti spun o treaba.Am intrebat 3 medici oftalmologi si tot atatia optometristi.Primul medic mi-a spus ca trebuie purtati doar la activitati ce necesita vederea,, la distanta,, al doilea a spus ca ochelarii in cazul miopiei trebuie purtati permanent iar al treilea a spus sa ii port cand consider ca am nevoie de ei.Tu ce ai mai intelege in aceasta situatie?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru vmalex21):

Cand faci dus, cand dormi, poti sa sa-i dai jos.

| vmalex21 explică (pentru TrăieşteClipa):

Asta e logic.Chestia e ca dupa 3-4 ore de purtat imi cam vine sa ii dau jos.Si tu porti?

NOname
| NOname a răspuns:

În mod normal, da, trebuie purtaţi şi în faţa calculatorului (sau mai ales). Dar ca să fii sigur, întreabă-ţi oftalmologul!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, ochelarii de distanta se poarta doar la distanta, nu si la citit ori la computer.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ochelarii de miopie se poarta mereu

Răspuns utilizator avertizat