| Eva21 a întrebat:

Am miopie, port ochelari de mai bine de un an și aș vrea să îmi cumpăr lentile de contact.
Care sunt riscurile, cât costă și care sunt avantajele lentilelor față de ochelari? (Tot ce ar trebui să știu. )

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Avantajele sunt ca nu mai porti ocehlari si arati natural.
Dezavantajele sunt:
-costa foarte mult si
-trebuiesc schimbate destul de des, asta depinzand si de tipul de lentila folosita, uita aici info:
https://www.videt.ro/cat-timp-se-poarta-lentilele-de-contact.html
- Sunt un pic inconfortabile la purtat, avand senzatia ca ai nisip in ochi si unii nu le pot suporta.

http://www.csid.ro/......-11236336/

| cristimihailov a răspuns:

Verifica daca zeama aia in care tii lentilele contine timerosal.

| untu a răspuns:

Ramai la ochelari cu rame usoare! Pentru purtarea lentilelor, trebuie sa discuti cu medicul oftalmolog! Exista riscul alergiei la ochi, dar se va face lentile la comanda de la laborator dupa masurarea dioptriei!

| GoldenZenith a răspuns:

Buna!

Am sa iti pun o intrebare. De ce medicii, atat oftalmologi cat si cei de la alte ramuri, poarta ochelari desi pot purta cu usurinta lentile de contact?

Sfatul meu: ramai la ochelari!

| AnneGirl a răspuns:

Eu as spune sa ramai la ochelari. Si eu am miopie si am purtat o luna lentile de contact si sunt greu de aplicat si te deranjează.

| Eva21 explică (pentru AnneGirl):

Din curiozitate: Îmi poți spune cât te-au costat și cum se îngrijesc? Mulțumesc.

| AnneGirl a răspuns (pentru Eva21):

Da. Ramele au costat cam 250 de lei, iar lentilele depinde de grosime. Eu pentru dioptriile mele ar costa cam in jur de 100 lei.
De îngrijit sunt șervețele speciale pentru ochelari.

| Eva21 explică (pentru AnneGirl):

Și lentilele de contact cât te-au costat? Mulțumesc.

| AnneGirl a răspuns (pentru Eva21):

Cam 100 de lei pentru diopriile mele. Sunt mai ieftine, dar costisitoare. Simti tot timpul sa ai ochii uscati. Sa nu mai spun ca trebuie si o soluţie pentru aplicare care costa in jur de 50 de lei.
Eu am schimbat lentilele lunar(100 de lei perechea).

| Ella21052003 a răspuns:

Stiu, nu vrei sa mai porti ochelari! In unele momente sunt deranjanti si nu ii mai suporti, dar e mult mai bine sa ramai la ei. Desigur, daca ai vreo ocazie sau ceva de genu si nu se potrivesc ochelarii la o tinuta de seara, dar avand miopie, nu poti rezista fara ei, poti sa imi iei lentile de contact. Dar sunt destul de deranjante. Ramai la ochelari!