| Hayly a întrebat:

Am mute kilograme in plus, imi doresc foarte mult sa scap de ele dar sunt foarte pofticioasa si de fiecare data cind ma pun la dieta nu pot tine.cine ma poate ajuta cum as putea slabi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

| RobertMoon a răspuns:

De exemplu la unele persoane sunt arderile mai lente si asimileaza mancarea mai repede ca altele orice ai manca. Ce ai mancat ieri? Vreau sa-ti analizez meniul. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii motivata. Alearga zilnic 30-40minute si apuca-te serios de sport. Iti recomand sa mergi la sala si sa faci cardio in principal. Este bine sa-ti lucrezi si muschii dar intr-o anumita masura(sa castigi un tonus). Daca ai nevoie de motivatie iti recomnd sa cauti pe youtube un speech al lui Greg Plitt. Incearca link-ul urmator: https://www.youtube.com/watch?v=DmPgYsb1jX0. Sigur te va motiva! Tine minte: You are not born a winner/you are not born a looser/you are born a chooser.

| Syndre a răspuns:

Important e să găsești determinarea și ambiția de care ai nevoie. Când îți e poftă de ceva stai și gândește-te, ce vrei mai mult: o prăjitură sau o viață lungă și sănătoasă? Vrei un burger sau vrei să întorci capetele pe stradă când porți o rochie mulată?
Oricum, ideea e că poți să mânânci atât ciocolată, cât și prăjituri și orice altfel de junk food, dar în cantități moderate și nu zilnic.
Ca să slăbești trebuie să mânânci în deficit caloric, e posibil să mânânci și dulciuri și să slăbești, dar e mai greu. Încearcă să folosești un program gen myfitnesspal pentru a vedea câte calorii trebuie să mânânci.
Cât despre dietă, cel mai bine e să mânânci predominant pește, carne slabă, multe-multe legume și lactate până în 10% grăsime. Cu timpul ai să înveți să apreciez și mâncarea sănătoasă. Bea 2l pe apă pe zi și încearcă să ai 3 mese principale și 2-3 gustări. Fructe nu mai mult de 200g/zi și fără fructe foarte dulci gen banana sau struguri. Fără făinoase, cereale, dulciuri, junk food, prăjeli, sucuri etc. Dacă te ajută poți să ai un cheat meal pe săptămână unde mânânci orice vrei, cu condiția să fie în cantități rezonabile(50g ciocolată, 100g înghețată etc) și să încerci să nu-ți depășești caloriile în ziua respectivă. Mult succes! happy
Btw, sportul te-ar putea ajuta. Deși alimentația e cheia și nu poți "repara" o dietă proastă prin sport, ar fi totuși un bonus pentru câteva calorii arse. Cele mai multe calorii le arzi la cardio(jogging, înot, aerobic, zumba etc.), dar orice sport îți place ar merge.

| Advinul a răspuns:

Daca nu poti tine dieta încearcă sa faci sport sau fitness si sa mănânci cat mai multe fructe si/sau legume

| SanXRD a răspuns:

În primul rând, vreau să ști că dacă te abții de la mâncare mai mult agravezi situația.Am un sfat care te-ar putea ajuta să slăbești, dar ai nevoie de voință puternică :
1. Dimineața trebuie să mănânci, dar nu mult, o gustare.La prânz mănânci cat vrei, deoarece este o masă importantă și nu trebuie neglijată iar seara o friptură și un pahar cu lapte, fără pâine, atât!
2.Nu te abține de la dulciuri, dar nici nu exagera cu ele, o cantitate mică e mai bună, chiar dacă probabil ți-e greu câteodată.
3. Sport! Aleargă o dată pe zi, înainte de prânz sau dimineață.
4.Fructele sunt foarte importante între mese, mai ales după alergat, pentru a te reface. Sper că ți-am fost de ajutor, succes!