| llleo a întrebat:

Am nasul înfundat în FIECARE zi de mult timp. Ce sa fac? Nu pot sa dau in fiecare zi cu spray nazal. Nu cred ca e recomandat. Mi-am luat apa de mare, imi dau de cam 5 zile si degeaba. Nu are niciun efect. Ce sa fac sa-l desfund? Fara spray

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| ahlrh a răspuns:

Vă recomand să folosiți un spray cu apă de mare, puternic.
Acest tip de spray nu provoacă dependență deoarece în acesta nu se găsesc substanțele care s-au dovedit a crea dependență din spray-urile nazale la care cred că vă referiți și despre care păreți că aveți o reticență.
În situația mea, deoarece am avut aceeași problemă, m-a ajutat un astfel de spray. L-am folosit de ori de câte ori îmi începea nasul să se „usuce", și am avut rezultate bune, în timp.
În continuare vă sugerez să vă adresați și unui medic, pentru un tratament adecvat. Totodată, să vă hidratați constant, adică măcar la fiecare administrare a spray-ului.
Din perspectiva mea, am simțit îmbunătățiri de la al treilea spray nazal.
https://nosette.ro/strong.html

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face inhalatii cu aburi si ulei de eucalipt de 2-3 ori pe zi, cate 5 minute si garantez ca-n 3-4 zile esti vindecat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut dependenta de spray nazal. Incearca sa nu mai folosesti spray nazal in 2 zile o sa treaca.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Eu folosesc puțină alifie/cremă care are ardei iute și camfor, sau alifie de aceea chinezească pentru dureri de cap:Îmi pun puțin pe degetul mic și introduc în nări, cât mai adânc. Acea usturime va produce lacrimi și suflarea de mucilor de 4-5 ori, dar este indicat ca în primele 20-40 de secunde să nu sufli nasul, ca acea usturime a alifiei să-și facă bine efectul, adică decongestionare și curățare în profunzime a sinusurilor, fără a crea dependență.