| jahjah a întrebat:

Am nevoie de cateva sfaturi de la cineva care se pricepe. Am 21 ani si 93 de kg. Am inceput de o luna sa slabesc prin mers zilnic la sala (unde dau jos aprox 500kcal) si mancat mai putin si mai sanatos (fara sucuri, paine, cu mai putina mancare decat pana acum). Am ajuns in aceasta luna la 93 de kg de la 98. Deci cred ca e bine in ritmul asta. Dati-mi va rog sfaturi pentru a-mi maximiza "evolutia" big grin sa fac pauze, sa schimb ceva, sa mananc sau sa beau ceva anume. orice. multumesc anticipat! big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Organismul tău lucrează la cote maxime, adică foarte bine.
Mergi în continuare așa pentru întreținere, consumă lichide neacidulate, sauna elimină toxinele din organism.
Consumă pâine integrală 3-4 felii pe zi, carne slabă de pui-pește-vită, lactate degresate, ouă, fructe proaspete, rădăcinoase (morcov), 2-3 cubulețe de ciocolată pe săptămână, o înghețată când și când, o picătură de alcool nu omoară pe nimeni (petreceri, restaurant - cină, pub-uri).
Ești sănătos prin faptul că organismul a reacționat pozitiv la schimbările făcute de tine.
Felicitări.
Pa, pa.

7 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Sfatul meu este ca trebuie sa ai vointa si sa continui cu ceea ce ai inceput.Multa bafta iti doresc.

| psiholoaga a răspuns:

Ceea ce faci deja e foarte bine. Daca o sa continui, o sa slabesti sanatos si frumos: regimul e pentru slabit, sportul mai mult iti modeleaza corpul. Hidrateaza-te bine daca faci sauna. In rest, felicitari si bafta!

| hashe86 a răspuns:

Eu spun ca treaba merge foarte bine, daca in timpul acesta ai dat asa mult jos. deci nu trebuie decat sa te tii in continuare de acest program de antrenamente si acelasi regim alimentar. eventual incearca sa alergi sau sa mergi la inot in zilele in care nu ai sala. imbunatatesteti alimentatia, e primavara apar verdeturile si legumele in piata, asa ca introdu cat mai multe din acestea in alimentatie. nu renunta la carne mai ales ca mergi si la sala, e importanta proteina si nu cred ca te ai supara daca ai pune ceva masa musculara.
trebuie sa fii constient ca pe parcurs kilogramele date jos vor fi din ce in ce mai putin comparativ cu lunile trecute, pentru ca stratul de grasime sa tot redus de a lungul timpului; si nu trebuie sa te descurajezi, ba mai mult sa continui. de asemenea mergand la sala cum spuneam ajungi sa pui si masa musculara(asta in functie si de exercitiile care le faci acolo) si atunci iti va creste din nou greutatea. oricum nu greutatea este importanta ci cum arati si te simti tu.
cat despre sauna, de slabit nu slabeste dar ajuta la eliminarea multor toxine din organism si la imbunatatirea aspectului pielii. asa ca daca ai mposibilitatea mergi si acolo. in plus e si relaxanta.
bafta!

| jahjah explică:

Salut catalinten. am citit in majoritatea locurilor ca mersul pe jos nu slabeste thinking asa si inca ceva. la sala, am si sauna inclusa in abonament si tot. in sauna aia transpiri mult. ajuta la slabit? sau doar la revigorare, tonifiere, sanatate.etc?

| catalinten a răspuns:

Daca ai timp, cel mai bine sa mergi mult pe jos (2-3 ore pe zi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba carenea de porc, de vita cu aia de pui...
mananca ffff multe legume si fructe in loc de mancare...si bea cel putin 2 litri de apa la zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai in prumur rand nevoie de pasiune... daca vrei se poate...alearga si bea apa...axeaza-te mai mult pe salatewinkingsi nu te lasa.winkingrezultatele os a se vada.