| buan a întrebat:

Am o mare problema si sper ca voi ma puteti ajuta.
Sunt fata. Am 13 ani, implinesc 14. Am 1, 60 si 65 de kg ( da, sunt grasa! ). Tocmai asta e problema! De la varsta de 7 ani am inceput sa ma ingras si de atunci am continuat. Pana acum, si daca continui... De la varsta de 11 ani mi-am facut griji in privinta greutatii mele, asa ca am vrut sa slabesc. Dar niciodata nu am slabit mai mult de 5 kg. Mananc maxim 2 felii de paine pe zi, si ma plimb zilnic cate 2 ore ( in timpul asta mai si alerg ). Dar nimic, mai mult de 5 kg nu slabesc. Apoi ma ingras. Astazi, cand am vazut niste poze cu mine si niste colege, am vrut sa mor. Am vazut cat sunt eu pe langa ele. De aceea m-am hotarat din nou sa slabesc. Dar, fiindca stiu ce o sa patesc, m-am hotarat sa fac altfel. Sper ca voi sa ma ajutati sa iau decizia corecta. M-am hotarat sa combim bulimia cu sanatatea. Stiu ca suna ciudat. Sa va explic. Dimineata, sa mananc cereale cu lapte, dar intr-un bol si mai mic decat acum. La scoala sa beau numai apa, in pauze. La amiaz, ciorba / supa. Seara, orice, oricat. Apoi sa vomit. Si sa beau din nou apa si sa mananc un mar, o portocala. Paine, dulciuri, sucuri, deloc! Bineinteles, fara ca parintii mei sa stie. Si, sa nu uit, in aceste 2 ore o sa alerg, nu o sa ma plimb. O sa fac si abdomene. Credeti ca e bine? Pot sa ma imbolnavesc grav? M-am gandit mult si am ajuns la concluzia ca nu. Adica, de mancat, mananc. De vomitat, nu o fac decat o data pe zi. Nu cred ca as deveni o bulima in adevaratul sens al cuvantului. Mai pe scurt, as manca de 2 ori pe zi, fara prostii ( fast-food, dulciuri, sucuri, paine, sucuri ) si mai multa miscare. Poate va ganditi de ce nu fac asta fara vomitat si ca parintii sa stie. E f complicat cu ei. Imi zic sa mananc, ca nu sunt grasa, sa nu mai fug atat ca ma obosesc, apoi imi zic ca sunt grasa pentru varsta mea, ca de ce nu fac sport, sa nu-i mai supar. Stiu ca vor sa ma ajute, dar nu prea reusesc. Si inca ceva, daca mama / tama imi dau dulciuri sau sucuri, le mananc, apoi o le vomit. Cred ca asa e cel mai bine.
Repet : mananc de 2 ori pe zi mancare cat de cat sanatoasa, beau 2l de apa pe zi, 2 ore alerg + dimineata si seara cate 25 de abdomene.
Sau, asa ar parea. Dar, intreb din nou, au putea pati ceva? Sa devin o bulimica adevarata, sa vomit tot ce mananc? Pot sa devin chiar anorexica? Eu nu asta vreau, tot ce vreau este sa ajung la 50 de kg, minim 45. Va rog, ajutati-ma, nu stiu ce sa mai fac! Nu suport sa ma vad asa!
Multumesc mult! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| SweetSacrifice a răspuns:

Do you want to develop an eating disorder?

| imiplaceciocolatamult a răspuns:

Sa nu faci prostia de a vomita! Iti dau eu un regim bun si cu care vei slabi garantat :
ziua 1:-dimineata : un ceai ( cel mai important e sa nu mananci nimic dimineata )
-pranz : doua oua fierte tari + spanac fiert
-seara: un gratar vita (200-250g) +salata verde +telina

ziua 2: -Dim: un ceai
-pranz:gratar vita (200-250g) + salata verde + fructe
-seara : 200g sunca

ziua 3:-dim: un ceai
-pranz: 2 oua fierte tari +2 rosii +salata verde
-seara: 200g sunca + salata verde

ziua 4:-dim: un ceai +o felie paine
-pranz: 1 ou fiert tare + morcovi (fierti sau cruzi) +cascaval
-seara: fructe si iaurt

ziua 5:-dim: un ceai +o salata morcovi
-pranz: peste fiert + rosii
-seara: 1 gratar vita(200-250g)+ salata verde

ziua 6 :-dim: un ceai + 1 felie paine
-pranz: 1 piept de pui la gratar(200g)
-seara: 2 oua fierte tari + morcovi

ziua 7:-dim: un ceai
-pranz: un gratar vit(200-250g) + fructe
-seara: ce doresti ( fara alcool sau dulciuri )

Asta e regimul dar sa stii ca is niste conditii :
- sa bei 2 litri de apa pe zi
- dupa ce ai tinut 7 zile regimul trebuie sa faci o pauza de 1 an (in care sa te mentii dar fara regimul asta)
-sa stii ca slabesti 1 kilogram pe zi

Sper ca ti-am fost de folos! funda /?

| buan explică (pentru imiplaceciocolatamult):

Si cum as putea sa ma mentin?

| imiplaceciocolatamult a răspuns (pentru buan):

Scuze...am gresit... regimul trebuie sal tii 2 saptamani
Ar trebuii sa te mentii mancand putin, si regulat

Răspuns utilizator avertizat
| buan explică:

Va rog sa ma scuzati pentru greseli, am scris mult si m-am incurcat.