| Monkeyfunky a întrebat:

Am nevoie neaparat sa fac un test de sange, dar problema e ca am incercat prima oara si mi s-a facut rau. Am mers o saptamana mai tarziu, fix acelasi lucru mi s-a intamplat. Imi tot scade tensiunea brusc si mi se face rau si aproape lesin. La testul acesta mi se cere sa postesc 12 ore, iar eu sufar si de anemie si mai am si fobie de ace, iar faptul ca nu mananc cu mult timp inainte de test + frica, ma face sa mi se faca rau. La o varsta frageda am avut o operatie extrem de dureroasa si probabil mi-au ramas traume de am acum frica de ace, pentru ca de la operatie, nu am mai trecut pe la spital deloc. Ce vreau eu sa va rog… Luni dimineata am din nou programare la analize pentru a treia oara si mi-e atat de frica. Nu m-am uitat la ac niciodata. Cum previn sa nu mi se mai faca rau din nou? Cum previn tensiunea sa nu mai scada brusc la zero? Mai e putin pana luni…Orice sfat e bine venit.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alinuța00 a răspuns:

Bună și eu am aceași problema,mereu când fac analize mi se face rău si aproape leșin, la fel am si eu fobie + anemie, pe mine m-a ajutat foarte mult să stau întinsa când mi se lua sânge asa nu mai simțeam că mi se face rau și pur si simplu ma gândeam la altceva, stiu e greu, dar odată ce mintea e ocupată cu altceva nici nu observi cât de repede se intampla, de tensiune nu stiu ce sfat sa iti dau...deci luni când te duci cere sa stai undeva intins pe un pat sau pur si simplu cât mai lăsat pe spate, nu o sa ti se mai faca rău si nu te mai gândi, daca in timpul luării de sânge esti stresat sau ti e frica, o sa dureze mult mai mult să ti se ia si automat o sa fie nevoie sa te înțepe de mai multe ori, gândește te la ceva plăcut sau la ce o sa faci dupa.Ai grija ce faci cu anemia ca e periculoasă, si multa sanatatehappy

3 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Irina are dreptate.
Stai întinsă pe par, poți să te uiți pe telefon să fi ocupată.
De mâncat nu trebuie neapărat 12 ore. Zice între 8 - 12 ore. Și poți să bei apă.

| DovleacTurbat a răspuns:

Poți lua stresclincomplex, dar nu știu dacă nu cumva îți va influența rezultatele analizelor. Îl găsești la farmacie, e din plante și e puternic. Foarte bun calmant, garantez că dacă îl iei te duci fara probleme, doar că sa ii precizezi asistentei sau cui îți recoltează probe, faptul că ai luat.

| gratargratar a răspuns:

Exista destul de multe persoane cu raspuns vagal exagerat la vederea sangelui, si cu sincopa aferenta.

In primul rand, nu te uiti la ac. In al doilea rand, nu esti nevoita sa stai nemancat(a) 12 ore... Analizele se fac a-jeun, ceea ce inseamna ca trebuie sa ai stomacul gol. Daca dormi 8 ore si te duci la analize, e suficient. Asta nu inseamna ca nu poti bea apa inainte de analize.

De asemenea, ii poti spune asistentei ca ai probleme la astfel de proceduri, si sa te ajute in acest sens.