| Bgdsk8 a întrebat:

Am niste cicatrici pe mana de acum 6 luni de cand m`am taiat cu lama straight face... cu ce as putea da sa se vindece sau ce as putea face sa treaca cat de cat... din 16 cicatrici numai 5 sunt mai adanci

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IuliaAlexandra123 a răspuns:

Poate ca te-ai infectat de la acea lama daca nu te-ai dat cu spirt chiar dupa taiere sar fi putut infecta foarte tare deoarece in aer sunt multi microbi. sfatul meu ar fi sa te dai cu crema de galbenele si eventual sa te duci la un dermatoloig si sa ii spui ca de cateva luni nu tiau trecut iar medicul iti va da un tratament eficient.asaca iti urez succes! sper ca te-am ajutat

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca sunt cicatrici vindecate, albicioase, nu mai ai ce sa le faci. Vor fi pentru intreaga viata amintirea deciziei tale de a te taia cu lama si vor atentiona pe interlocutorii tai asupra persoanei tale.

| Awndre a răspuns:

Cunosc pe cineva care e plin de semne de la taieturi mari cu cioburi. Are 20 ani daca nu ma insel, le-a facut pe la 17, nu se mai vindeca complet niciodata. Vei ramane cu ele, dar se vor ameliora in timp, daca te deranjeaza asa tare, apeleaza la un chirurg ceva, nu sunt operatii dureroase/costisitoare/periculoase. Scapi repede, asta daca te deranjeaza foarte tare.

| darrio2007 a răspuns:

Fa-ti tatuaje peste ele.

| Ralluca96 a răspuns:

Da si eu am avut problema ta. la mine s-au rezolvat de la sine. depinde cat de adanci sunt ale tale. poti sa cauti vreo crema la farmacie happy