| Danejjj a întrebat:

Am niste cosuri pe piept dar sunt sub piele ...cum pot sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Un coș sub piele aștepți să se coacă. Adică el se umflă și subțiază pielea acolo unde este. Apoi spargi pielea sau prin apăsare sau cu un ac steril și storci bine să nu mai rămână puroi deloc.

| NonZarek a răspuns:

Dacă sunt sub piele, le lași acolo caci se vor sparge ele, dacă nu, cu unghia de preferat, apeși tare cât poți tu pe piep unde e cosul, și va trebuii sa îl spargi.
Sau cu o penseta, atragi unde e coșul, pe cos mai bine și se sparge.
Ultima varianta care îmi vine în minte este ceva ascuțit, adică acul, dar ai nevoie de mana foarte precisa, când apeși doar puțin de tot sa îl întapi, cu să nu îl introduci în piele, Ai grija la metoda asta caci e cam riscanta, dacă nu ți place durerea și vei scăpa acul mai tare și se va duce în piele sau chiar în care puțin, vei face OUCH!