| Notty a întrebat:

Hi.mi-au aparut un fel de cosuri pe umeri si pe piept cateva.cum sa scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nici tu nu știi excat ce sunt!
Poate fi o infecție a pielii, aplică direct pe ele tinctură de propolis (1-2 ori pe zi).
Pa, pa.

| MrAngelus a răspuns:

1. Pasta de dinti

Aplica pe cos, inainte de culcare, o cantitate mica de pasta de dinti. Daca nu dispare de tot, cu siguranta marimea lui se va diminua dramatic. Spala fata de dimineata si aplica o crema puternic hidratanta, mai ales in zona in care ai aplicat pasta de dinti, cu siguranta o sa-ti deshidrateze tenul.

2. Otet

Daca ai o urgenta cand vine vorba de cosuri poti sa folosesti linistita si otetul. Ai grija, foloseste foarte putin pentru ca s-ar putea sa te intepe si sa te irite. Daca ai un ten sensibil, dilueaza otetul cu apa (fiarta si racita in prealabil).

3. Miere

Imediat ce cosul isi face aparitia aplica putina miere. Adauga si un plasture deasupra si mergi linistita la culcare. Sansele ca el sa dispara cand te vei trezi in urmatoare zi sunt foarte mari. La fel ca si in cazul pastei de dinti, hidrateaza foarte bine a doua zi fata si zona in care se afla cosul.

4. Picaturi de ochi

Poate parea bizar, dar se pare ca este adevarat: picaturile de ochi te pot scapa de un cos "nastrusnic". Toarna cateva picaturi de Visine (sa zicem) pe cos si ai sa vezi ca roseata si umflatura va disparea in scurt timp.

Surse:
* http://www.mayra.ro/......e-urgenta/
* http://www.mayra.ro/......urgenta/2/
* http://www.mayra.ro/......urgenta/3/
* http://www.mayra.ro/......urgenta/4/

| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Nu stu de ce dar si mie imi ies cosuri pe maini vara in general, singura solutie ar fi sa te stergi in fiecare dimineata cu spirt medical

| GizazCraist a răspuns:

Simpla acnee
acneea nu apare neaparat pe fata
ea apara pe tot ce inseamna piele
si eu am pe frunte si pe spate

| BIOO a răspuns:

Consuma Acai BIO, deoarece este un antioxidant si reglator metabolic (energizant, ajuta la intarirea sistemului imunitar, reduce colesterolul si scade presiunea sangelui, previne imbatranirea prematura a pielii). Fa-ti o exfoliere a pielii cu crema exfolianta aloe vera BIO pentru toate tipurile de piele de la Logona si mai ai o varianta -Gelul antibacterian cu menta BIO pentru cosuri Logona + batonul BIO pentru cosuri Logona! Ti le recomand cu incredere! Sunt de senzatie si sunt certificate BIO. Elimina consumul si folosirea produselor ce contin chimicale! Daca doresti sa le cumperi la un pret redus, contacteaza-ma! Mult succes!

| MxR a răspuns:

Cosurile de pe piept apar de la menstruatie. Asa ca nu-ti fa probleme. multe fete au cosuri. incearca sa te dezinfecte in fiecare seara. cu spirt (cum au spus si ceilalti ) sau cauta la farmacie un produs mai bun.ps: Daca vrei sa mergi cu metode "babesti" incearca sa te dai pe ele cu pipi big grin dar mie mi se pare putin scarbos :-&. mi-a spus si mie cineva despre aceasta metoda. sper ca te-am ajutat :*

| Wazzap a răspuns:

Nu stiu daca sa gaeste pe undeva, dar bunica mea mi-a dat un fel de spirt medicinal amestecat cu niste ierburi si e foarte bun pentru cosuri, bube sau orice de genul asta. Mi-a spus ca l-a primit de la cineva care are cunostinte a biserica si de acolo l-a luat.