| anonim_4396 a întrebat:

Am o alunita pe spate cam cat un bob de mazare. La aceasta marime se mai poate opera cu laserul. Poate fi cancerigena? Este periculoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| miriam a răspuns:

Mai binenu te atingi de ea cel mai sigur.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e nevoie s-o ardeti cu ansa electrica (asa zisul laser). E preferabil s-o scoateti chirurgical si sa fie examinata de un medic anatomopatolog. El va va spune daca e un nev banal, un nev displazic (cancerigen) sau un melanom malign (cancer).
In mod normal, alunitele nu sunt periculoase. Se recomanda sa nu le traumatizati, sa nu va expuneti excesiv la soare sau solar si sa le uramriti. Daca cresc, isi schimba forma, pigmentarea, devin neregulate, sangereaza sau au chenar rosu, e mai bine sa le scoateti.