| Aldelina a întrebat:

Cum imi dau seama daca o alunita este cancerigena sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu nu-ti poti da seama. Daca e pe o zona pe care o traumatizezi frecvent, daca creste, te mananca, te doare, sangereaza, se infecteaza, isi schimba pigmentarea, du-te neparat la dermatolog.

| psiholoaga a răspuns:

Doar dupa analize de laborator. Daca isi modifica forma, culoarea, structura, marimea mergi la medic.

Bula
| Bula a răspuns:

Medicul dermatolog sau chirurg iti poate spune, in urma unei consultatii si/sau analiza de laborator de tesut.

| miriam a răspuns:

Mergand la doctor si in urma anlizelor de laborator, dar daca nu te deranjeaza e mai bine sa nu te atingi de ea pentru a afla daca e sau nu cancerigena, neumbland la ea chiar daca este cancerigena poate sa nu-ti dea niciodata probleme, nu te grabi sa aflii raspunsul.

| danavalean a răspuns:

Te duci la medic. El e cel mai in masura sa iti spuna.