| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare, cand fac sport transpir foarte repede ( de ex daca fug putin transpir repede is ud, dar nu obosesc ) Timp de 2 ani am mancat numai restaurant, pentru ca asa a vrut tata, inainte de aia eram slab dar tot transpiram repede, acuma am 46kg la 11 ani si 3 luni... Ce as putea face? Fara medicamente sau ceva de genu am nevoie repede de ajutor... Repete : nu gâfâi dupa ce fac sport numa ca transpirt foarte mult si incontinu

Fără misto, Funda + vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

In esenta, se folosesc putine tipuri de tratamente:
• anti-perspirantele locale (deseori inadecvate, au durata de actiune scurta si efectul este limitat de volumul de transpiratie ce trebuie controlat; se folosesc de obicei pentru zona subsuorilor, nedovedindu-si eficacitatea in cazul hiperhidrozei plantare sau palmare);
• tratamentele generale impotriva transpiratiei (putin folosite, din cauza efectelor secundare importante, astfel ca medicul trebuie sa-si asume personal raspunderea pentru toate riscurile);
• toxina botulinica (necesita injectii locale foarte dureroase sau anestezie de profunzime, durata de actiune fiind limitata la câteva luni; se foloseste doar in hiperhidrozele axilare severe, in mediu spitalicesc, costul fiind foarte ridicat);
• ionofereza (se recomanda drept prima metoda de incercat, ca tratament de referinta in hiperhidrozele rezistente la tratamentele locale);
• simpatectomia chirurgicala (este o operatie ireversibila, cu o anumita doza de eficacitate, dar e si controversata, din cauza posibilelor complicatii ulterioare si a efectelor secundare - peste 60% din cazuri).
Mai multe detalii aici: http://www.i-medic.ro/boli/hiperhidroza-sau-transpiratia-excesiva

| JohnnyBi a răspuns:

Deci transpiri cand faci efort? extraordinar. fenomenal. o sa ai un soc cand iti voi spune ca toti oamenii transpira? sau stiai deja ca nu esti singurul cu problema asta? este un proces normal pe care il are orice corp. la caldura, efort este normal sa transpiri. nu conteaza legatura intre transpiratie si efort. cand stai la plaja si transpiri unde este efortul ca factor?

| giony54 a răspuns:

Trebuie sa faci o detoxifiere a corpului prin alimentatie, mananca de 5 ori pe zi salate de cruditati si bea numai sucuri facute in casa, un suc dintr-un morcov, un cartof necuratat si un mar, zilnuc face minuni, suc de patrunjel verde 100 ml dimineata si rezolvi problema ta.