| Denis_Denis_1998 a întrebat:

Am o întrebare dacă doamne ferește te lovește un fulger e posibil sa mori sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Cristianne a răspuns:

Ba chiar e cel mai probabil să mori. Dar cum s-a mai spus în comentarii, există destul de multe cazuri unde oamenii au supraviețuit, unii chiar au fost loviți de mai multe ori (cazurile de supraviețuire în cazul ăsta sunt însă mult mai rare).
Consecințele în caz de supraviețuire sunt de la caz la caz: majoritatea rămân cu sechele, fie psihice fie fizice.

| Frank51 a răspuns:

In orice caz, chiar daca nu mori instant, nu ar fi placut. Sunt sute de mii de volti si e usor sa faci stop cardiac.

| Sn4k3 a răspuns:

Normal.

| Panamax a răspuns:

Daca te plimbi printre norisori este posibil sa te loveasca fulgerul si sa mori. Daca stai pe pamant este posibil sa te loveasca traznetul si sa mori iar.

| Algo098 a răspuns:

Http://www.nationalgeographic.com/environment/natural-disasters/lightning/

Impactul unei lovituri de trăsnet

Fulgerul nu este doar spectaculos, ci este periculos. Aproximativ 2.000 de persoane sunt ucise în toată lumea de fulgere în fiecare an. Sute de persoane mai supraviețuiesc fulgerelor, dar suferă de o varietate de simptome de durată, inclusiv pierderi de memorie, amețeli, slăbiciune, amorțeală și alte boli care pot schimba viața. Fulgerele pot provoca stop cardiac și arsuri severe, dar 9 din 10 persoane supraviețuiesc. Americanul obișnuit are aproximativ 1 din 5.000 de șanse de a fi lovit de fulger în timpul vieții.

The Impact of a Lightning Strike

Lightning is not only spectacular, it’s dangerous. About 2, 000 people are killed worldwide by lightning each year. Hundreds more survive strikes but suffer from a variety of lasting symptoms, including memory loss, dizziness, weakness, numbiness, and other life-altering ailments. Strikes can cause cardiac arrest and severe burns, but 9 of every 10 people survive. The average American has about a 1 in 5, 000 chance of being struck by lightning during a lifetime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar unu a fost lovit de mai multe ori și nu o murit mi se pare că a intrat în Guinness book

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E posibil. Nu e imposibil sa nu mori, dar poți rămâne cu unele sechele, ma rog nu ma refer la persoana ta, asa vine vorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti muri dar sunt si cazuri care au supravietuit, dar au ramas cu fulgerul imprimat pe ei :))
Uite un link ca sa intelegi mai bine
https://www.google.ro/......104656/amp

| SasaSasa2000 a răspuns:

Am auzit câteva lucruri despre uni oameni care au supraviețuit unui fulger, însă fulgerul a lăsat câteva urme pe pielea lor. deci da. e posibil sa mori.

| MaRIAN9889 a răspuns:

Intrebarea ta a fost de genul: "Daca ard, am sanse sa mor?".

| bigdicniga3 a răspuns:

Domnule dar este o intrebare serioasa nu va mai bateti joc de oameni