| Andreeaioan115 a întrebat:

Am o intrebare daca nu fac sport, insa mananc sanatos si plus beau apa duc un mod sanatos de viata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mod sanatos de viata include totul, si este la "pachet": si sportul, si alimentatia, si odihna, si relatia cu tine insuti, cu oamenii si cu Dumnezeu.
Poti sa faci exercitii fizice si acasa, asa cum ai invatat la scoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punct de vedere alimentar da, dar un stil de viata sanatos presupune mai mult de atat. Trebuie sa ai si o minte sanatoasa, nu trebuie sa te stresezi pentru ca iti distrugi celulele corpului si se formeaza radicali liberi, iar sanatatea organismului se deterioreaza astfel. Trebuie sa dormi minim 8 ore si la ora 22 deja sa fii adormita. Sportul este foarte important si mai ales sa-ti lucrezi toti muschii, nu doar sa te axezi pe niste grupe de muschi pe care sa le lucrezi pana ajungi la efectul de platou si nu se mai intampla nimic, iar exercitiile cardio sunt foarte bune pentru sanatatea inimii. Degeaba mananci sanatos daca duci un stil de viata sedentar, nu ai parte de acelasi efect daca faci doar cateva chestii bune. Sportul este foarte sanatos atat pentru corp, cat si pentru minte - el elibereaza endorfine iar tu beneficiezi de o stare de bine, poate sa declanseze formarea unor noi neuroni. Trebuie sa fie un echilibru in toate.

| Ghost963 a răspuns:

O sa duci o viata sanatoasa, dar ai putea avea probleme la batranete.

| YuuChan a răspuns:

Sportul e un factor foarte important daca vrei sa duci un mod de viata sanatos. Toate echilibrate ''aduc'' o viata sanatoasa, nu singure sau doar unele. Sportul poate fi practicat si ca pe un hobby.

| wwbogdanMarian1998 a răspuns:

Practic da.

| Daiana177 a răspuns:

Doar pentru ca mananci sanatos, asta nu inseamna ca traiesti sanatos. Sportul este foarte important pentru o viata sanatoasa.