| Bogdan_9316 a întrebat:

Eu am scolioza dorso lombara, am coloana deformata dar putin..
Mi-a interzis sa mai fac sala. Ma gandesc ca daca as face vreo 3 luni de inot in fiecare zi chiar si sambata si duminica daca ar fi cazul.
Inotul, mi-ar indrepta coloana?

Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SefaTa97 a răspuns:

Buna
Da,inotul e foarte bun pentru coloana, insa nu stiu exact cat de grava e problema ta cu ea. Daca nu e grava problema in 3luni poate da semne de indreptare, insa daca e mai grava, abia dupa 4-5 luni. Daca esti tanar ai sanse mai multe(pana in 18ani) de indreptare rapida.

| Bogdan_9316 explică (pentru SefaTa97):

Faza e ca am 18 ani, in 1 oct fac 19 sad is foarte ingrijorat cu varsta, ma tot gandesc ca m-am oprit din crestere si ca nu ma mai indrept.

| SefaTa97 a răspuns (pentru Bogdan_9316):

Nu,stai linistit, ca o sa se indrepte o sa vezi

3 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Innotul este foarte bun.