| don111 a întrebat:

Am o intrebare inteligenta.Scuzari categoria dar asta e cea mai vizitata categorie. Si acum intrebarea:
Daca plamanii sunt in fata, de ce doctorul te asculta cu stetoscopul in spate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Plamanii nu sunt in fata, vei invata la scoala ca ei ocupa toata cavitatea toracica scu exceptia partii ei din fata, unde se gaseste mediastinul (inima, trahee, esofag, timus). Asadar, plamanii sunt mai degraba in centrul si in partea posterioara (din spate) a toracelui. Cred ca in clasa a patra vei invata despre asta si atunci nu vei mai face confuzii atat de ciudate

| Cleopa a răspuns:

Pentru ca plamanii sunt si in fata si in spate, adica in spatele oaselor ce se afla pe spatele nostru in partea de sus sunt plamanii. coastele ce le avem in fata si oasele ce le avem in spate formeaza cutia toracica ce acopera plamanii...iar intre plamani se afla inima... sper ca ai inteles ce vreau sa spun