| ancaanca2344 a întrebat:

Buna. Dacă am întârziere mintală ușoară, boala mi se poate agrava odată cu inaintarea in vârstă sau așa voi rămâne cum sunt acum? Mentionez ca am 19 ani. Nu vreau să mi se agraveze. Ce pot face? Maică mea e mai rău decât mine, nu știe nici să scrie, dar nu știu dacă ea așa s-a născut sau i s-a agravat odată cu inaintarea in vârstă. Ma poate lămuri cineva, va rog? Mulțumesc ????

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
23 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cred ca la aceasta intrebare cel mai concludent ar fi raspunsul unui medic psihiatru! Dar ti-am mai spus si eu si ceilalti aici pe TPU. La cum scrii si te exprimi esti la fel ca orice persoana sanatoasa! Bolnavi sunt trollii de pe TPU, nu tu!

| ancaanca2344 explică (pentru Simpatic):

Da, dar cel mai ok ar fi să nu mă las și să întreb până pot avea niște rezultate si sa stiu despre ce i vorba. Ideea e că na, chiar dacă sunt ok acum nu se știe exact dacă voi rămâne măcar așa că na îs mai tânără, sau cu inaintarea mi se va agrava. Cu o boală de genul nu e de glumă si e necesar sa ma interesez pentru mine ca sa stiu daca pot face ceva din timp. Chiar nu vreau sa ajung ca maică mea. Tare îmi e că ea a fost intr o stare mai bună când era mai tânără si să i fi progresat boala cu inaintarea in vârstă. Ea are 52 de ani acum si se observă foarte bine că are probleme plus și unele crize de nervi dar eu nu le am pe astea. O parte din ce am eu s-a tras la mine și daca n am știut la timp ce am că n am fost dusă la doctor, am rămas așa. Înțelegi ca eu n am realizat pana acum un an și ceva ceea am din cauza bolii care m-a făcut să trăiesc mai mult in capul meu si sa nu-mi dau seama ce se întâmplă in realitate. Deci realizezi ca târziu am aflat de ceea ce am după o grămadă de alergări la o gramada de medici. Mi s o zis clar că așa rămân, dar nu mi s-a zis dacă cu inaintarea mea in vârstă mi se va agrava. Asta chiar nu știu. La fel nă gândeam că aici pe TPU poate mai e cineva care să aibă ce am și eu si sa mi povestească experiența. In realitate înțelegi ca nu pot întreba pentru că m ar crede nebună ceilalți și na, mi e rușine. Nu știu dacă înțelegi exact la ce m-am referit, sper sa aiba vreun sens, dar dacă e așa voi rescrie ce nu înțelegi.

| Simpatic a răspuns (pentru ancaanca2344):

"Mi s o zis clar că așa rămân, dar nu mi s-a zis dacă cu inaintarea mea in vârstă mi se va agrava"

pentru ca nimeni nu stie exact daca "boala" ta va avansa in timp sau nu. da, ai motive de neliniste fondate prin ceea ce mi-ai scris aici, dar eu iti zic un lucru cu cat iti pasa mai putin cu atat este mai bine, cu cat te stresezi mai mult cu atat iti faci rau mai mult.
cum ti s-a spus deja, ceea ce poti face tu este sa iti mentii o atitudine pozitiva, sa citesti, sa cauti sa te dezvolti si imbunatatesti pe tine, sa ai si un regim alimentar adecvat (sigur ca, conteaza si ceea ce mananci si bei, caci cei care beau 1 litru de alcool pe zi nu sunt sanatosi nici fizic nici psihic in timp)
sa ai o gandire pozitiva de ce nu, ca totul va fi bine.
ca si oameni credem mereu ca o afectiune s-ar putea doar inrautati, dar mai bine ne-ar fi daca ne-am gandi ca starea noastra se va imbunatati in timp!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un ușor retard așa va rămâne.

| ancaanca2344 explică (pentru anonim_4396):

Deci cu inaintarea mea in vârstă sau mai spre la bătrânețe tot la fel voi fi ca acum la 19 ani sau va avansa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Eu cred că nu va inainta.
Vei avea aceeasi intarziere in a intelege lucrurile și atat.

| Robert2526 a răspuns:

Ce scrie exact pe diagnostic? In functie de diagnosticul exact putem spune mai multe. Sunt cazuri in care chiar se "vindeca" dar si cazuri in care este progresiv.
Avand in vedere ca ai deja 19 ani si nu pari a avea probleme semnificative nu cred ca ar trebui sa iti faci griji.

| ancaanca2344 explică (pentru Robert2526):

Păi am zis. Ăsta e diagnosticul meu. Întârziere mintală ușoară, iar gradul de handicap la diagnostic il am de accentuat.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Da, boala se agravează cu vârsta din păcate, unul dintre motive. Iar, alte motive sunt: un mediu familial agresiv verbal, fizic; lipsa unei relații în care el să te accepte așa cum ești, dar să te și ajute cu exerciții de memorie, pe care le poți primi de la un medic specialist psiholog.
Dar, mai ales, încearcă să gândești pozitiv.
Scrie-mi dacă simți nevoia să vorbești.

| ancaanca2344 explică (pentru ValentinMihai78):

Mai știi pe cineva ca mine care sa fi pățit la fel sau de unde stii informatiile astea? Chiar m-ar ajuta sa știu. Si in al doilea rand care el te referi? Ca aici n am înțeles

| ValentinMihai78 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Să zicem că din experiența vieții mele cunosc aceste lucruri și informații.
Mă întrebi la "care el te referi"? E vorba de băiat care să te iubească așa cum ești, cu problemele tale medicale și care să te scoată din mediul în care trăiești în prezent, care să se îngrijească de sănătatea ta.

| LisaJulie a răspuns:

Alimentația joaca un rol important în dezvoltarea creierului! Sunt studii care au demonstrat ca întârzierea mintala se poate ameliora dacă consumi fructe și legume! Dacă ai o alimentație echilibrata se poate sa nu se agraveze

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Poți evolua nu involua.
Asta este capul tau, ai venit cu el mai slab si atat.
Acum tragand de tine, il aduci la un anumit nivel de normalitate sau chiar mai mult.
Nu involueaza problema asta

| ancaanca2344 explică (pentru HUAWEHUAWE):

Nu stiu, ma refer că sunt cazuri și mai grave. Cu asta ma refer că e boală care afectează destul de mult, nu e doar ceva doar așa treacă - meargă

| HUAWEHUAWE a răspuns (pentru ancaanca2344):

Sunt si eu curios, ai timp puțin sa-mi dai un exemplu cu o situatie in care tu ai probleme din cauza acestui handicap?
intreaga situatie (ceva mai clar din trecutul tau in care ti-a facut probleme ).

| Lidia09 a răspuns:

Continuă să te dezvolți mental, învață și învață, citește, informează-te, documentează-te și gândește mereu. Vorbește cântă, explorează, învață lucruri noi și nu o să se agraveze. Poate chiar o să-ți treacă.

| MrAM a răspuns (pentru Lidia09):

Depinde de ce anume presupune " acea intarzaiere mintala usoara". In unele afecțiuni nu poți face progrese indiferent de cat de mult incearca persoana in cauza. Pur si simplu nu pot procesa sau asimila informațiile necesare pentru a progresa.

| MrAM a răspuns (pentru Lidia09):

E ca si cand ai incerca sa umpli un vas cu apa care este spart.

| ancaanca2344 explică (pentru Lidia09):

Asta nu cred ca are legătură cu gândirea doar. O boală care e o boală avansează indiferent daca vrei tu sau nu. Astea psihice nu s ca o răceală, ci mult mai grave. Deci e imposibil ca ce ai zis tu să i oprească avansarea.

| Lidia09 a răspuns (pentru ancaanca2344):

Eu nu cred că-i ceva imposibil. Rămâi pozitivă și nu te complica. Dacă o să gândești pozitiv o să se schimbe și viața ta.

| ancaanca2344 explică (pentru Lidia09):

Tu nu înțelegi...

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Poți evita degradarea creierului. Citește cât mai mult. Încerca să înveți o limbă străină.
Dacă îți este la îndemnă, poate înveți un instrument muzical.
Dacă retardul este undeva cognitiv, cu 2 sau 3 ani, față de vârsta, nu îți face probleme. Poți să îți revii antrenând creierul.
Cel mai bun medicament, este gândirea pozitiva și credința.

| ancaanca2344 explică (pentru WilliamQoilung2024):

Mie mi s-a spus că-l am pe la vârsta de 12-13 ani. Si intr adevăr ca notiuni care trec de vârsta asta nu le înțeleg sau sa le rețin, doar ce e mai ușurel