| xrx2004 a întrebat:

Am o întrebare legată de nutriție! Vreau să slăbesc și sunt extrem de atent la caloriile pe care le ingerez. Ieri am mâncat trei felii de pâine neagră (pâinea neagră era mai mare) cu cașcaval toate făcute la cuptor. Pâine neagră de mărimea unui pește cu cașcaval obișnuit Hochland, fără unt adăugat. Câte calorii au avut aceste felii de pâine neagră cu cașcaval făcute la cuptor? Sau măcar câte calorii a avut una singură?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mrArtE a răspuns:

O felie de pâine neagră are cam 65 de calorii, iar cantitatea de carbohidrați este de 12 grame. În pplus, aceasta are 2.26 grame de proteine și 0.81 grame de grăsimi.
Un pachet de hochland conține 8 felii de cașcaval, deci rezultă că o felie are 18, 75 grame și 61, 5 calorii.

Asta inseamna ca ai consumat cam 381 de calorii in medie, poti adauga + 100 de calorii, hai maxim 200 desii nu este cazul banuiesc.Dar raspunsul cel mai corect, este de 381 de calorii, conform studiilor efectuate.

| xrx2004 explică (pentru mrArtE):

Toate cele trei felii au 381 de calorii sau doar una singură?

| mrArtE a răspuns (pentru xrx2004):

Toate cele 3 felii, inclusiv cascavalul!