| Eu1099 a întrebat:

Am o masea care este cariata de mult timp, nu am fost la doctor pentru ca nu ma durea si acum vad ca nu am facut bine. Jumatate din ea este distrusa de carie adica s-a rupt putin cate putin, pana a mai ramas un pic din ea partea din fata si in carnea aia de unde a fost maseaua am o gaura.Joi ma duc la dentist trebuie sa imi puna plomba sau ce? funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Dacă dentistul va consideră că poate reconstrui măseaua, va pune plombă. Altfel eventual cred că ţi-o scoate.

Răspuns utilizator avertizat
| Felys a răspuns:

Presupun ca deja ai amanat prea mult, tu nu stii ca maseaua nu se vindeca singura, chiar daca nu ai dureri totusi se deterioreaza, daca initial iti puteai pastra maseaua refacuta acum vei platii mai mult pentru a fi inlocuita, pe viitor nu mai sta pana nu mai are ce repara

| Cocochannel a răspuns:

In functie de cat de "avariata" e maseaua, medicul va decide daca o va trata si o va reconstitui cu un material ce se cheama compozit. Daca nu mai poate construi pe ea poate trata canalul si sa-ti puna un pivot (stift) pe care va pune o coronita, adica iti va face tehnicianul un dinte.Iar daca e destul de grav "avariat" si nu va rezista radacina, atunci extractie scrie pe el.Multa sanatate!

| absurd a răspuns:

In dependenta in ce stare e maseaua daca se poate iti va pune o plomba si atita tot dar daca e ceva grav iti va inlocui dintele cu o proteza sau ceva, dar mai probabil iti va creste (asa ca nu-ti fa griji totul va fi bine sunt sigur)