| RedBull69 a întrebat:

Joia trecuta am avut o programare la dentist pentru o masea cariata am facut o radiografie si mam dus la dentist bineinteles a tot facut el pe acolo ca si cum ar omora carie cred dupaia a zis ca imi pune un medicament si dupaia o sa imi puna o plomba provizorie a terminat treaba si a zis ca pot veni joi din nou mai pe inteles joi asta problema e a spus ca daca ma doare pot sa scot plomba cu o scobitoare nu am incercat sa o scot pentru ca ma gandeam ca o sa imj mearga resturi de mancare si ma va durea am lasato asa acum nu ma doare doar daca o ating cu partea de sus mai puternic gingia este si foarte umflata ce as putea face sa iau un medicament si sa dorm imi trece pana maine cand ma duc la scoala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Scoate plomba cu o scobitoare asa cum ti-a zis medicul si suna-l maine pentru o programare mai devreme... Plomba provizorie este ca sa nu ajunga mancare in cavitate si sa deranjeze la mancat, insa canalele sunt astupate cu un medicament pe care nu il poti tu scoate atat de usor, prin urmare nu ai cum sa faci rau.
Fa tot posibilul ca dupa scoala sa ajungi la dentist. Daca nu ai cum, macar anunta-l ca te deranjeaza si ca s-a inflamat gingia.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din moment ce zici că "gingia este si foarte umflata", cel mai probabil, ai un abces dentar ( o infecţie ) şi ar fi TREBUIT să-ţi prescrie un antibiotic adecvat!
Oricum, trebuie să iei antibiotic ÎNAINTE de a-ţi pune plomba definitivă!

Mergi la stomatolog şi vezi ce va zice; dacă nu zice nimic, atunci întrebi tu!

Toate cele bune!

| RedBull69 explică:

Salut dar plomba aproape ca deja ajunge la un pansament se tot rupe din ea nu stiu de ce e vreo problema oare sa ma duc dimineata la dentist si ii spun sa imi faca o adeverinta pe ziua de maine

| PeFuga a răspuns (pentru RedBull69):

Ai rezolvat cu dentistul? Ti-ai facut programare? In principiu nu este o chestie atat de grava incat sa fie nevoie de scutire pentru toata ziua. Cat despre plomba provizorie ti-am zis sa nu iti fai griji. Plomba se macina, insa canalele sunt astupate bine cu ce trebuie happy

| yLuSsSIoN a răspuns:

Salut, te-ai dus la un dentist ratat. De curand am avut si eu o groaza de vizite la medicul dentist si am inceput sa prind treburile. Deci plomba provizorie ramane acolo si o scoate tot medicul dentist deoarece tie ti-a facut plomba pe canalul radicular, unde ti-a scos nervii la masea. Ramane acolo acea plomba provizorie, o scoate dentistul cu un aparat, ca atunci cand ti-a indepartat caria. Dupa ce ti-o indeparteaza, iti pune plomba. Gingia o sa se calmeze si o sa iti treaca. in caz ca ramane umflata inseamna ca nu ti-a facut plomba corect si ca inca iti mai sangereaza maseaua. Iti sugerez sa-ti schimbi medicul dentist.