| o0Adri0o a întrebat:

Am o mica mare problema...luna trecuta mi-a venit menstruatia de doua ori, prima data pe 1 iar apoi pe 25. Am inteles ca perioada dintre doua menstruatii este de cam 20 de zile (nu prea stiu ce sa zic pentru ca mie nu mi-a prea venit niciodata la aceeasi data ca si in luna precedenta si nici nu am calculat niciodata).
Acum, problema este ca la vreo doua-trei zile dupa menstruatie (nu mai stiu exact) am avut un contact sexual neprotejat. Logic, ca sa fiu sigura am facut un test de sarcina luna asta pe 14 (deci la 14 zile) si a iesit negativ dar am inteles ca trebuie sa astepti macar o zi de intarziere a menstruatiei. Este adevarat? Nu iti poti da seama daca esti insarcinata imediat sau macar la vreo 3-4 zile dupa contactul sexual?
Am mai facut inca unu astazi, pe 21 care ar fi trebuit sa fie prima zi de intarziere si a iesit tot negativ dar menstruatia tot nu mi-a venit. Oricum ar putea fi posibil ca luna asta sa intarzie deoarece luna trecuta mi-a venit de doua ori si nu pentru ca as fi insarcinata, nu? Va rog lamuriti-ma big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Si eu am patit sa imi vina de doua ori intr-o luna si apoi sa imi intarzie,am fost la ginecolog si mi-a spus ca mi-a venit de doua ori din cauza stresului si la fel dn cauza stresului poate sa si intarzie!
cat despre testele de sarcina cred ca daca erai insarcinata iti arata, nu au cum sa dea gres toate!
daca ai fost stresata in ultimul timp de la aia iti viine si intarzierea, asa ca stai linistita!winking
nu stiu ce sa zic si cu contactul sexual neprotejat! eu cu prietenul meu nu ne protejam nciodatabig grin atat doar ca nu lasa inauntrubig grin si nu m dc a imi fac grijibig grin
daca prietenul tau e sigur ca nu a lasat si nici nu ti-a iesit testul poitiv nu te stresa si asteapta ca o sa vina!tongue

| YourGirl93 a răspuns:

Ciclul la unele fete este neregulat. Si mie mi-a intaziat lunile astea probabil din cauza schimbarii bruste a vremii.
Testul de sarcina se face la cel putin 2 saptamani de la contactul sexual; atunci procentul de adevar al rezultatului e cel mai mare. Si oricum daca ai facut dupa menstruatie nu cred ca esti insarcinata, stii ca de obicei cu o saptamana dupa si inainte sunt sanse mici sa se intample vreo ceva.