| Infinity098 a întrebat:

Buna!
Am o problema si poate ma ajuta cineva. Luna trecuta mi-a venit menstruatia numai dupa 2 saptamani, iar acum este a 2a zi de cand mi-a intarziat menstruatia, desi am durerile specific premenstruale. Tin sa mentionez ca pe plan sexual nu am facut nimic diferit fata de obicei, si inainte nu am avut nici o problema.
Imi intarzie cumva menstruatia pentru ca a venit mai devreme luna precedenta?
Un test de sarcina cam dupa cate zile de intarziere ar trebui facut?
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul ANORMAL ca procesul menstrual sa se produca mai repede de trecerea a MINIM 21 de zile, fiindca d.p.d.v. medical cel mai scurt ciclu menstrual OVULATORIU are o lungime de minim 21 de zile. Iar faptul ca in acest moment NU porneste menstruatia se datoreaza starii existente in organismal tau, lucru care induce si intareste presupunerea dar si convingerea ca activitatea homonala din organismal tau este foarte mult DEREGLATA, ceea ce impiedica producerea celor doi hormoni feminini estrogen si progesteron la timp si in cantitatile necesare. Din acest motiv procesul de ovulatie atunci cand are loc, se produce in mod haotic, si transforma ciclul menstrual intrunul NEREGULAT cu menstruatii imprevizibile. Fiindca in cazul tau este cu totul imposibil de a putea stabili in mod cert si exact un reper FIX si anume data/ziua OVULATIEI, din acest motiv NU se poate stabili nici data la care ar urma sa inceapa urmatoarea menstruatie. Intr-un astfel de caz in care NU se poate stabili data ovulatiei si implicit nici data de pornire a menstruatiei. Este foarte indicat ca in situatia ta sa te prezinti de urgenta la o consultatie ginecologica de specialitate, fiindca s-ar putea ca in situatia prezentata in aparatul tau reproducator sa fie vorba de instalarea sindromului SOC/SOPC (ovarelor cu chisturi). Iar in cazul in care ar exista suspiciuni de a putea exista o sarcina instalata, atunci acasa se poate efectua un test de sarcina pe baza urinei. Pentru ca REZULTATUL testului de sarcina sa fie valid si valabil, testul se poate efectua numai in momentul in care nu s-a produs menstruatia si au trecut mai mult de 21 de zile de la data intretinerii ultimului act sexual neprotejat. Orice tip de test de sarcina INDIFERENT de marca, care este efectuat inainte de acest termen va avea in proportie de peste 50-70% rezultatul FALS NEGATIV. Iar in cazul in care testul este efectuat asa cum iti sugereaza @Bella999 adica chiar dupa trecerea a doar 7-10 zile REZULTATUL obtinut va fi in mod absolut SIGUR adica 100% NEGATIV chiar si in cazul in care EXISTA SARCINA instalata in uter.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate sa intarzie din cauza dereglarilor hormonale.

| Bella999 a răspuns:

Hei! Asta a fost si problema mea, la mine a întârziat 56 de zile. Am facut 6 teste de sarcina si toate au iesit negative. Testul de sarcina poti sa il faci după 7-10 zile mai bine după 10 zile si atunci stii daca e corect sau nu ( recomand testele de sarcina tip stilou, sunt mai precise). Totusi mai bine e să te duci la un ginecolog sa ii prezinți problema ta. Sunt foarte multe factori care influențează ciclul menstrual. Probabil ai o dereglare hormonala. Sunt foarte multe fete cu aceeași problemă. În multe cazuri iti da medicul anticonceptionale pentru reglarea ciclului, asta daca te vei duce la un ginecolog. Baftă!