| alexRE a întrebat:

Am o nedumerire, as putea face masa musculara acasa folosind 2 greutati de 10 kg fiecare si exercitii ca flotari, abdomene etc?
Si daca da ce reguli ar trebui sa respect ca sa fie eficiente exercitiile?
Cam ce program ar trebui sa-mi fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TotEu_8405 a răspuns:

Normal ca poti face masa musculara si acasa!
eu fac 3-4 tipuri de exercitii, 4-5 serii a cate 10 repetari
program pentru incepatori gasesti pe googlehappy

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, flotarile si exercitiile cu greutati ajuta la dezvoltarea masei musculare, iar abdomenele definesc abdomenul si-l mentin plat.Pentru ca acestea sa fie eficiente si(mai ales)pentru a nu lua in greutate, evita pe cat posibil produsele fast-food, dulciurile, mezelurile si alte preparate, chips-urile, sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma nuci(contin ulei si au destul de multe calorii), alune(mai ales cele cumparate)si fistic in cantitati foarte mari. Fa flotarile zilnic; incepe cu 20-30 si avanseaza pe parcurs la 50-60(pana obtii rezultatele dorite, dupa care mai poti scadea din ele sau sa le faci mai rar, nu zilnic)si combina-le cu exercitii cu greutati(pe care sa nu e nevoie sa le faci zilnic). Abdomenele fa-le o data la doua zile; incepe usor, cu 20-30 si avaseaza pana la 50-100(ca si in cazul flotarilor, poti sa mai scazi din numar dupa ce obtii rezultatele dorite sau sa le faci mai rar). Succes.

| MitroKta a răspuns:

Da. Se poate sa iti tonifici muschii, dar nu sa astepti sa iti creasca niste gogosi pe brate si sa arati ca in filme.
Poti sa incepi dimineata devreme cam o jumatate de ora cu tot felul de exercitii, si alta jumatate def ora dupa pranz sa faci jogging. Seara sa nu faci mai ales cu mai putin de 2 ore inainte de culcare.
Cam asa