| adelynaa a întrebat:

Am o nelamurire
Am avut probleme cu ciclul mestrual adica imi venea ft. des si m-am dus la ginecolog si mi-a spus ca am chist si mi-a dat sa fac timp 2 luni tratament cu anticonceptionale si sa incep din prima z de mestruatie... si menstruatia am inceput saptamana trecuta si atunci am inceput sa iau pastilele. nelamurirea mea ii urmat. am inteles ca anticonceptionalele trebuie sa-ti opreasca menstruatie si mie inca nu mai oprit'o is in a 7 zi si tot pe stop... adica scurgeri nu. nu mi-a oprit deloc, oare is fac efectu sau le iau degeaba? mentionez ca iau karissa
stie cineva sau dc ma poate ajuta cineva cu o nelamurire va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Chisturile ovariene sunt o afectiune foarte grav care da dereglari hormonale majore. Se pare ca deocamdata karissa nu reuseste sa faca fata si sa te ajute. Dar nu trebuie sa le intrerupi, ci trebuie sa te intorci la ginecologul care ti le-a prescris pentru sfaturi (s-ar putea sa ti le schimbe de luna viitoare). Dar mai asteapta 2-3 zile, poate pana atunci se opreste sangerarea. Antoconceptionalele nu opresc sangerarea, dar o micsoreaza ca durata si cantitate.

1 răspuns:
Abh
| Abh a răspuns:

Ia anticonceptionalele exact cum ti-a explicat ginecologul si dupa primul blister du-te la control. El va decide daca ti le schimba sau nu, in functie de rezultatul ecografic. In nici un caz sa nu opresti acum administrarea lor, iti va da peste cap echilibrul hormonal, si asa fragil din cauza chistului.