| onutza10 a întrebat:

Am o nelamurire...de o luna iau anticonceptionale Marvelon 28 si mi-a venit menstruatia la a 24-a pastila adica azi. ce fac :continui cu aceasta folie sau incep una noua din prima zi a menstruatiei adica de azi? are ceva daca am inceput o noua folie de pastile? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci la medicul care ti-a recomandat pastilele sau la alt medic ginecolog. Nu e normal sa sangerezi la pastila 24. Trebuie sa afli ce este in neregula. Poate pur si simplu nu te intelegi cu pastilele.

22 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Doctorul specialist sau cel de familie ti-ar putea raspunde la obiect. Dupa mine as incepe o noua folie, dar poate nu este corect.

| bubu_7778 a răspuns:

Nu. termina-ti folia.Probabil ciclul tau ti se regleaza, iar anticonceptionalele au unele efecte secundare in primele luni de administrare.

| multimoak a răspuns:

Anticonceptionalele se iau una dupa alta si nu se intrerupe.Trebuie sa-ti continui tratamentul chiar daca iti vine menstruatia mai devreme.In timp ciclul se va regla si nu vei avea problemewinking

| rodyana_6729 a răspuns:

Fetelor eu zic sa nu mai dati sfaturi aiurea daca nu stiti despre ce e vorba.Lucrurile stu in felul urmator:folia contine 28 de pastile dintee care primele 21sunt active iar restul(care sunt mai micute)sunt inactive, adica pe alea le iei ca sa nu uiti numarul de zile(7)cand ar trebui sa facin pauza.Cand incepi sa le iei prima data incepi din prima zi a menstruatiei, apoi cum ai terminat prima folie incepi cu cealalta(deci asepti sa termini toata folia nu intrerupi). Menstruatia iti vine pe parcursul perioadei in care ieipastilutele micute.Prin urmare asta poate sa se intample si in ziua 22, 23, 24, 25, deci la tine lucrurile au decurs absolut normal, si in cazul acesta ar fi trebuit sa continui sa iei toata folia si apoi sa incepi cu urmatoarea. In cazul foliilor cu 21 de pstilute lipsesc chiar cele micute, adica cele inactive, si in cazul acesta se face o pauza de 7 zile pana la urmatoarea folie, timp in care va apare si menstruatia. Poate ca tu ti-ai lamurit deja problema, dar am vrut sa dau acest raspuns in cazul in care va mai citi si altcineva, mai ales ca multi si-au dat cu parerea gresit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continui pana termin folia... apoi te opresti chiar daca nu vei avea ciclu... dar ma indoiesc...si peste 7 zile de pauza incepi alta folie. Asa se intampla la inceput, pot aparea scurgeri. Daca totusi problema persista mai bine ii faci o vizita ginecologului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca trebuie sa termini folia chiar daca ti-a venit stopul.de la anticonceptionale vei avea un ciclu regulat, dar trebuie sa iei toata folia in fiecare luna.si cu timpul vei observa ca iti va veni exact cand vei termina folia.eu nu iti spun din experienta mea pentru ca eu nu folosesc, dar imi spunea maica-mea ca atunci cand lua ea, ii venea mereu in urmatoarea zi de cand termina folia.deci cu timpul vei avea un ciclu normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa afli ca luna(zile, ore) are 30-31de zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna am si eu o mica probema. iau de o saptamana marvelon...si ma simt estrem de rau... ce sa fac...sa merg sa-mi schimbe sa-mi recomande altele .adica yasmin... oare e mai bun...stiu ca difera la fiecare persoana, reactile va multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si nu stiu ce sa fac...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continui folia se intrerup doar cele de 24

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, si eu iau marvelon 28, dar am fost la medic ca am avut o hemoragie, si in primele 4 zile am luat 2 marvelon pe zi, si din a 3 zi tot cate una, acum sunt a 17 zi, si am terminat cutia, vreau za zic ca tot timpul am avut scurgeri maro de la ele. M-i-a zis medicul ca in primele luni asa se intampla, dureri de sani, stare mai agitata, scurgeri maronii, acum fac pauza 7 zile, si incep a 8 zi din nou. Dar mai merg la control sa vada medicul daca m-am obisnuit cu ele.TREBUIE SA IEI TOATA FOLIA, DUPA CARE FACI PAUZA 7 ZILE, SI INCEPI ALTA FOLIE IN ZIUA A 8.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continua cu folia veche pana o termini dupa care faci pauza de 7 zile si apoi incepi o alta folie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E vreo problema daca din greseala N-am luat pastila de "joi" ci am luat-o pe cea de "luni"? sau...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am inceput acum 4 zile dar imi este cam frica ca nu sunt sigure tu ce spui sunt sigure

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e bine asa. se incepe pastila la prima zi de menstruati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incepi alta noua continui pana termini si numai dupa aia incepi alta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu iau si e bine ca ti-a venit menstruatia la a 24 pastila pentru ca 21 de pastile, adica cele mari sunt active iar ultimele 7, cele mai mici repr intervalul n care trebuie sa vina ciclul. DECI TREBIE SA TERMINI FOLIA PANA LA ULTIMA PASTILA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai si eu am o nelamurire...anul trecut in septebrie am luat mercilon pana in februarie si dupa aia am luat marvelon pana la 7-a pastila dupa aia am uitat dupa aia am uitat iarasi am luat iarasi am uitat si dupa aia am continuat si mai am 7 pastilute mici de luat dar nu mi-a venit menstruatia luna trecuta adica februarie ce se poate intampla?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna...nu trebuie sa te ingrijorezi...marvelon28 are 28 de pasyile,,,, primele 21 de pastile sunt cu hormoni si celelalte 7 sunt de tip Placebo (adica sunt inactive, au vitamine). Dupa cele 21 de pastile trebuie sa iti vina menstruatie (e sangerarea de privatie):adica in timpul celor 7 zile cu cele 7 pastile mici; nu te ingrijora,, ia pastilele in continuare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca iei marvelon 28 e normal sa vina ciclu cand ajungi la pastilutele mici, cele maro, acelea sunt vitamine, nu au nici un efect secundar. de ce nu citesti instructiunile de utilizare marvelon 28? sau le iei de capul tau? sa nu-ti para rau cand o sa te trezesti cu burta la gura! asa ca ai grija

| robilau a răspuns:

Le iei in continuare nu le intrerupi

| culinarpentrutoti a răspuns:

Termina folia.Asa scrie si pe prospect. In primele luni de cand incepi sa folosesti marvelon poti sa ai problema asta, apoi daca organismul tau accepta pastila, nu se mai intampla. daca insa ai sangerari abundente mergi la doc si nu mai folosi pastila asta, trebuei sa iti fie schimbata de un specialist.