| Anamaria_Bianca_1995 a întrebat:

E prima luna in care iau pastile anticonceptionale pentru reglarea mentruatiei (novynette continuu) si menstruatia mi-a venit inainte sa termin toata folia. Ma opresc din a le lua si astept 7 zile si apoi incep cea de a 2 a folie sau continui sa le iau pana termin folia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Continui pana termini toata folia si apoi, fara pauza, in ziua imediat urmatoare incepi o noua folie. Folia contine 28 de pastile, deci este obloigatoriu necesar ca sangerarea sa apara in timpul administrarii, oricand dupa a 21-a pastila, adica pe perioada in care iei comprimatele verzi. Comprimatele verzi nu contin hormoni, sunt goale. Ele sunt acolo ca sa nu faci nici o pauza si, Doamne fereste, sa gresesti ziua in care incepi noua folie si sa te nenorocesti. Asa, practic, pe toata durata tratamentul, iei in fiecare zi o noua pastila, continuand cu pastila 1 dintr-o noua folie imediat cum termini folia veche.
Dar sa stii ca astea sunt scrise in prospect, prospect pe care trebuie sa il inveti pe dinafara (ca pe o lectie la care iei 10 cu felicitari) inainte de a incepe tratamentul. Trebuie sa stii la perfectie tot ce scrie acolo, fiindca sunt lucruri de viata si de moarte.

| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca menstruatia a pornit in momentul administrarii celei de a 2-a sau a 3-a pastila placebo (de culoare verde) din cele 7 existente pe fiecare folie de pastile AC Novynette continuu. Rolul celor 7 pastile placebo (fara efect) este cel de a marca in mod precis/exact a momentului in care se termina pauza de 7 zile si marcarea zilei exacte de inceperea a primei pastile AC de pe urmatoarea folie. In consecinta indiferent in care zi a ciclului menstrual a pornit menstruatia, se vor administra in continuare toate pastilele care au mai ramas pe prima folie. Multa sanatate!