| DacaVreiSaVeziNimikTeRogSaDaiUnCLICK a întrebat:

Am o problema...cred ca am anemie deoarece am acele simtome :vad negru in fata ochilor si ma dezechilibrez cand ma ridic brusc.Eu am avut lipsa de calciu cand eram mica si am luat calciu si m-am ingrasat rau.acum nu vreau sa iau din nou caliu ca sa ma ingras iar caci doar ce am reusit si eu sa slabesc cat de cat.Deci intrebarea este:daca voi lua calciu (prescris de medic) ma voi ingrasa din nou?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Vei lua calciu, dar vei face și gimnastică și sport și va fi bine.

| PinkPanther a răspuns:

Fa-ti analizele, astfel afli sigur ce vitamine iti lisesc. In caz de anemie nu iei calciu, iei vitamine, de asta ai nevoie de analize ca sa stii ce vitemine iti trebuiesc, si stai chill nu toate vitaminele ingrasa

| Flaviius87 a răspuns:

Calciul nu te ingrasa! poti lua linistita! alimentatia este cea care face diferenta de regula!

| Reek54 a răspuns:

Calciul nu ingrasa.

| Annie a răspuns:

Calciul nu se ia pe timp de vara si iti spun asta deoarece si eu am anemie, eu am luat doar atunci cand mi la prescris medicul si nu m-am ingrasat(dar poate difera de la organism la organism). Calciu ar putea astepta pana in toamna doar daca til prescrie medicul... pana atunci nu se consuma calciu, dar poti mancatu acasa produse lactate branza, lapte, iaurturi(simple fata fructe si alte tampeni).:*

| uN23 a răspuns:

Calciul nu ingrasa, mancatul da. Si chiar si daca ar ingrasa ce ai alege? Sa fii slaba si sa ai anemie sau sa fii mai dolofana si sanatoasa?

| Stitch92 a răspuns:

Si m ie mi se intampla la fel. Ar trenui sa iei Multa vitamina C si Calciu, crede-ma o sa te faci bine. Nu o sa te ingrasi pentru ca, Calciul nu ingrasa.

| TVD13 a răspuns:

Nu crezi ca ai ci chiar ai.pentru ca asa ma simt si eu dar problema e ca eu am luat calciu doar o perioada scurta acum nu mai iau si sincera sa fiu nici nu mananc dar nu m-am ingrasat. cred ca te ingrasi pentru ca-ti dau pofta de mancare asa imi faceau si mie. Eu nu le-am mai luat pentru ca nu prea vreau sa mananc dar pe tine te sfatuiesc sa le iei ca nu e OK cu anemia asta

| miha_6184 a răspuns:

Dupa cum ai spus da este posibil sa te ingrasi dar poti sa te mentii cu un regim bazat pe foarte multe vitamine foarte multe fructe bogate in calciu si vitamine si seara poti manca putine cereale cu late sau sa bei o cana de lapte simplu (ajuta si la un somn linistit) pana la ora 7 dupa aceea nu mai mananci nimic si cand vrei sa te ridici ridicate usor. Nu te mai ridica repede si asa numai ametesti si cu ajutorul frctelor si calciului vor disparea si ametelile. Sa stii ca si eu am anemie dimineata cand ma ridic trebuie sa ma tin de birou ca sa imi treaca negreala din ochii dar eu mananc un mar dimineata sau beau o cana cu lapte si toata ziua nu mai am probleme. Fac asta pentru ca nu vreau sa ma mai duc la doctor acum ca ai spus ca daca iti da calciu te ingrasi Sper ca ti-am fost de ajutor

| CookieMonster_4926 a răspuns:

Nu prea cred, depinde acum si de organismul tau dar cel mai bine ar fi sa incerci sa mananci echilibrat, si eu am fost anemica dar nu am vrut sa merg la medic, asa ca mi-am diversificat dieta happy

| L69 a răspuns:

Cred ca suferi de hipotensiune ortostatica, care poate fi cauzata de anemie. Poti citi mai multe aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Orthostatic_hypotension