| Sergiu2k12 a întrebat:

De ce cand ma ridic brusc ma dezechilibrez si vad negru in fata ochilor? am doar 13 ani, ar putea fi anemie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de Hipotensiunea ortostatica - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......atica_9594

http://www.sfatmedical.ro/Semne_si_simptome/Hipotensiunea_ortostatica

http://citynews.ro/......ate-116058

Sau de o anemie...

Un control la medicul de familie şi nişte investigaţii suplimentare vor confirma sau infirma diagnosticul prezumtiv!

Toate cele bune.

| Laura927 a răspuns:

Ai nevoie de vitamine si da este anemie.
Eu de cand am fost mica pana acum vreo 3/4 ani in urma am avut anemie si eram la fel ca si tine ameteam cand m-a ridicam brusc.
M-am dus cu mama la medicul de familie pe atunci aveam vreo 6 ani si mi-a spus ca îmi lipseste fierul din corp.
Bine mi-a făcut un regim alimentar si vitamine puternice.
Am avut regimul asta mult timp, insa acum încă mai iau pastilute pentru fier pentru ca i-l elimina corpul.
Anemia o poti avea la orice vârsta dar este mult mai predispusa la adolescenti/copii decât la maturi.
Eu te sfătuiesc sa mergi la medicul de familie si o sa iti dea vitamine speciale pentru anemie si o sa te sfătuiesca ce poti mânca.
Nu este ceva de care trebuie sa te sperii dar dacă nu mergi la medic poti avea o anemie severa care te poate face sa cazi din picioare.
Eu nu sunt medic si nu știu cum ar trebui sa iti explic ca sa m-a înțelegi eu doar iti explic pentru ca si eu la rândul meu am avut aceasta problema de cand eram mica.
Dacă mergi la medic si iei vitamine si respecți regimul intr-o luna nu o sa mai ai probleme.
Bafta,

| klawdiw a răspuns:

Stiu cum e ai o stare de ameteala dar nu e nimic nu te alarma e doar o stare a corpului tau deoarece te ridici prea brusc.Sarbatori fericite! Funda?

| karishaa a răspuns:

Am si eu problema asta de cand ma stiu si am aproape 17. pot fi mai multi factori care genereaza aceasta. eu una ma gandesc la unele lipsuri din organism( vitamine, calciu, magneziu) insa am auzit ca hipotensiunea arteriala ar putea fi problema-doar ca este intalnita la cei in varsta. Uite, in primul paragraf detaliaza: http://m.romanialibera.ro/......22851.html