| Anonimus100 a întrebat:

Am o problema cu urechea dreapta de ceva timp si azi as vrea sa ma duc la spitalul de copii Gr.Alexandrescu la ORL. Intrebarea este daca am nevoie de o trimitere de la medicul de familie? Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Da, ai nevoie de trimitere de la medicul da familie, altfel orice consultatie in spital se plateste.

4 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Da ai nevoie de trimitere cat si de o adeverinta de salariat/elev/student, daca nu platesti consultatia.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, ai nevoie de o Trimitere de la medicul de familie.

Toate cele bune şi multă sănătate.

| pietrean a răspuns:

Este recomandabil,sa ai o trimitere de la medicul de familie,oriunde te-ai duce(Spital,Policlinica,un cabinet particular).
Adeverinta de salariat,de elev/student, este necesara(impreuna cu trimiterea si copie dupa CI), doar acolo unde cabinetele au contract cu Casa de Sanatate Publica.
In Spital, nu cred ca se acorda consultatii, doar daca este privatizat/particular. Spitalul Gr.Alexandrescu,dupa cate am citit(foarte putin pe Google),nu este particular,deci nu se dau consultatii(daca vrea medicul si probabil,contra cost, poate da).Asa ca, poti merge in Policlinica, unde sunt si cabinete cu medici particulari, care au contracte cu CAS-ul.

Răspuns utilizator avertizat