| blastzone35 a întrebat:

Am o problema: De 2 zile mi-a iesit un cos infundat care se afla in lobul urechii. Nu are varf si nu este in afara. Se simte ca o biluta si cand apas ma doare. Ce sa fac sa scap de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 2P a răspuns:

Odata la nu stiu cat timp imi apare si mie, nu-i face nimic, nu-l atinge, stiu ca e incomod, dar va disparea de la sine

| blastzone35 explică (pentru 2P):

Cam in cat timp?

| anonim_4396 a răspuns (pentru blastzone35):

Mie imi dispar in decurs de-o saptamana. happy

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Si eu patesc la fel. Lasa-l acolo sa dispara de la sine, eu am crezut ca fac infectie de la cercei dar n-am purtat de mult si tot am facut. Deci... nu stiu

| nopainkiller a răspuns:

Salut!
Si eu am aceasta problema! Dispare si imi apare inapoi!
Nu cred ca e grav!

| dermdoc a răspuns:

Ceea ce se simte in interior este un chist sebaceu (epidermic). Acesta reprezinta o acumulare de celule imbracate intr-o camasa ce se afla in profunzimea pielii. Nu incercati sa il stoarceti pentru ca se va inflama si va fi mai greu de excizat. Tratamentul definitiv este chirurgical (se face cu anestezie locala) si este realizat in cabinetul medicului dermatolog sau chirurg. Pentru detalii: http://primoderm.ro/......ipoamelor/