| TheSpecialOne a întrebat:

Am o problema, de 3 zile am observat ca atunci cand stau pe scaun intr-o anumita pozitie sau stau prea mult ma doare foarte tare... Am descoperit ca am de fapt un fel de "buba" la vreo 5 cm de rect. Aceasta are cam 1 cm diametru, e plata, ridicatura de 1mm si e maro inchis pe margini, este foarte tare si piele e aspra. Eu cred ca e din cauza ca am stat pe scaun foarte mult timp, Ce ar putea fi, cum o pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Consultă medicul de familie cel puțin.
Pa, pa.

| BGDs a răspuns:

E posibil sa fie chist pilonidal. Daca e asa, se trateaza chirurgical. Mergi la un chirurg sa te vada

| boogdan91 a răspuns:

Posibil sa fie un furung. Fa\te prieten cu apa.

| TheSpecialOne explică:

Nu e nimic din ce ati zis voi

| Parker a răspuns:

Poate fi o umflatura hemoroidala (hemorid), dar cel mai bine te duci la medicul de familie si el va sti ce medicatie e necesara sau daca e nevoie de trimitere la un medic de specialitate.

| Ioana0308 a răspuns:

Nu este nimic foarte grav!
eu dupa mine as crede ca ai "hemoroizi" asa se intampla la anumite persoane dar sa fi linistita daca mergi la doctor cat mai repede nimic nu se va agrava! te sfatuiesc sa nu mai stai mult timp in fund deoarece se va agrava si va durea din ce in ce mai tare!happysper ca te-am ajutat funda?