| Someone_4147 a întrebat:

Am o problema de ceva vreme cu niste bubite care mi-au aparut in general pe maini si picioare.Nu ma mananca, nu sunt rosi, nu au niciun lichid in ele. Sunt doar multe si mici o. O ...si deja devine saritor in ochi ...multumesc aceluia care ma ajuta happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| brandiburu a răspuns:

Uneori, cand esti racit/a si infectia este destul de puternica, pot aparea bubite mici in anumite portiuni (de ex doar pe jumatate de spate, doar pe picioare - pana la brau, doar pe maini, etc). Aceste bubite sunt fara lichid, nu ai senzatie de mancarime, nu se manifesta nicicum. Pur si simplu le vezi, uneori apar multe, unele mai dispar, apar altele.
Initial starea pacientului este chiar ok - nici un simptom nu ar trada vreo afectiune. Insa, la cateva zile (uneori 1 saptamana sau chiar mai bine) apare brusc febra puternica si atunci se descopera puroiul pe amigdale sau pneumonia sau asa mai departe.

Eu am patit asta de 2 ori cu fetita mea si, de atunci, am oroare de bubite. Si gandeste-te ca vara mai sunt si tantari sau alte ganganii asa ca da-ti seama ce horror e pentru mine.

| benny a răspuns:

Ai facut alergie la ceva, poate fi de la transpiratie, de la caldura sunt o multime de cauze mai bine du-te la un doctor

| nico6 a răspuns:

Poti incerca cu Fluocinolon N, nu-i nici scump si foarte bun, eu ii dau baiatului meu pentru orce iritatie sau cos(sper ca ti-am fost de folos)

| SoraLy a răspuns:

Te'ai gandit la negi... http://www.google.ro/......tp?/search

| Someone_4147 explică:

Multumesc tuturor pentru ajutor, momentan nu stiu ce sa cred.
Ma cam feresc de consultatile la doctor mai ales cele din orasul meu.
Multi au mers aici la doctor si li s-a dat fel de fel de boli, ca apoi sa afle de la un medic mai specialist ca nu au nimic. Oricum mai astept raspunsuri si simptome o.O.
Efectiv sunt mici, multe, si par inofensive dar saritoare in ochi.Eu pana acum m-am gandit ca ar putea fi o alergie.De racit oricum ma racesc foarte greu si cu atat mai putin am facut alte boli mai complicate dar totul are un inceput.Totusi sper sa nu fie acum sau altcandva x_X